Connect with us

Güncel Haberler

Kanada’da yerli başkanlarından yüzlerce yerli çocuk mezarının üstünü örtmeye çalışan Katolik Kilisesi’ni boykot daveti

Kanada’da asimilasyon için zorla ailelerinden alınarak Katolik yatılı okullarına yerleştirilen ve türlü azaptan geçirilen yerli çocuklarına …

Kanada’da asimilasyon için zorla ailelerinden alınarak Katolik yatılı okullarına yerleştirilen ve türlü azaptan geçirilen yerli çocuklarına ilişkin yüzlerce isimsiz mezar ortaya çıkarılmasının infiali yaşanırken, en büyük yerli örgütlerinden biri olan Hâkim Yerli Milletler Federasyonu Şefi Bobby Cameron, Katolik Kilisesi’ni boykot daveti yaptı. Papa Francis mezalimle ilgili özür dilemeye yanaşmaz ve Katolik Kilisesi de yatılı okullardan kurtulanlarla ailelerine 25 milyon dolar ödeme taahhüdünü yerine getirmezken, Cameron, yerlileri bu para ödenene kadar kiliseye gitmemeye çağırdı. 

“Evde de sessizce dua edebilirler. Bu, güçlü bir bildiri gönderir” diyen yerli şefi, Katolik Kilisesi’nin tüm yatılı okul evraklarını kamuoyuna açıklamasını ve Papa Francis’in Kanada’ya gelip okullarda yaşananlar için özür dilemesini istedi.

Kinistin Saulteaux Ulus Şefi Felix Thomas da hayatta kalanların kendileri için uğraş edecek herkese muhtaçlığı olduğunu belirterek boykot davetine katıldı:

“Daha fazla şampiyona muhtaçlığımız var. Bu hususta en büyük şampiyonlar kilise cemaati olabilir. Dayanışmayı göstermek için pazar günleri kiliseye gitmemek. Bu onların yapabileceği bir şey.” 

OKIB Şefi Byron Louis, “Katolikler konutta kalmalı ve ahlaki pusulalarını yıkamalı. Bu boykot iletisi piskoposlara, başpiskoposlara ulaşacak ve daha sonra üst, üst, katmanlara yükselecek” dedi.

Louis, Katolik Kilisesi yetkililerinin Kanada genelinde yeni kiliseler inşa ederken ve eskilerini onarırken hayatta kalanlara ödenecek paranın bulunmadığını argüman etmelerinin üzücü olduğunu lisana getirdi.

Katolik yatılı okullarında sayısı bini çoktan geçen isimsiz mezarların birbiri arkasına ortaya çıkarılmasının akabinde Katolik kiliselerinin yakılması eğilimi baş gösterirken, 1 Temmuz Kanada Günü’nün de iptal edilmesi talepleri yükseldi. Kanada devleti yerli çocuk mezarlarının gölgesinde ulusal bayramı kutlamakta ısrar edince de, 1 Temmuz’da Winnipeg kentindeki Manitoba eyaleti parlamento binasının bahçesindeki dev Kraliçe Victoria ve daha küçük boyuttaki Kraliçe 2. Elizabeth heykelleri protestocular tarafından yerle yeksan edildi. 

Birincisi 1840’ta Katolik Kilisesi tarafından Kanada hükümeti ismine açılan ve sonuncusu 1997’de kapatılan kilise yatılı okulları, 150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla koparılarak alıkonulduğu yerler olarak tarihe geçti. İsimleri değiştirilen, Hıristiyanlığa geçirilen, ana lisanlarını konuşmaları yasaklanan çocukların büyük kısmının makus muameleye maruz kaldığı, açlık ve soğuğun yanısıra cinsel ve fizikî tacize uğradığı, hatta birtakım çocuklar üzerinde tıbbi deneyler yapıldığı belirlendi.

Trajedinin tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması hedefiyle 2008’de Hakikat ve Uzlaşma Komitesi kuruldu. Hayatta olan mağdurların 6 bininden fazlasını dinleyip çalışmalarını 2015’te tamamlayan Komisyon, yaşananları ‘kültürel soykırım’ diye tanımladığı 4 bin sayfalık bi rapor yayımladı.

Kilise okullarında ölen çocukların sayısı, birtakım kaynaklarda 4 bin 200 olarak verilirken, Komite raporunda, ölümlerin kilise kayıtlarına geçmemesi üzerinden 5 bin 995 olarak hesaplandı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir