Connect with us

Ulusal Savunma

‘Kabil ve Ankara’nın havalimanının korunması ile ilgili birtakım bürokratik sıkıntıları çözmesi gerekiyor’

ABD’nin güçlerini çekmesinin akabinde Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamasının planlanması mevzusuyla ilgili Sputnik’e konuşan …

ABD’nin güçlerini çekmesinin akabinde Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamasının planlanması mevzusuyla ilgili Sputnik’e konuşan Mohib, “Türkiye ile bu muahede üzerinde çalışıyoruz, bürokratik sıkıntıları tahlile kavuşturmamız gerekiyor. Ama daha vaktimiz var, bu muahedenin oluşturulabilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Mohib, hava trafiği denetçilerinin eğitimi üzere, havalimanını işletilmesini sağlamaya yönelik kimi teknik mevzuların tahlile kavuşturulamadığını tabir etti.

Mohib,NATO’dan partnerlerimizden biri, yani Türkiye’nin eğitim tamamlanıncaya kadar havalimanının teknik sıkıntılarıyla meşgul olabilmesi, bizim de bu bölgeyi Afganların sorumluluğuna verebilmemiz için artık bir çeşit geçiş periyodu gerekiyor” sözlerini kullandı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, güçlerini ABD’nin güçlerini çekmesinin akabinde Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamayı planladığını tabir etmişti. Savunma Bakanı Hulusi Akar da havalimanıyla ilgili şimdi bir karar alınmadığını, temasların süreceğini belirtmişti.

ABD askerleri Afganistan’ın başşehri Kabil’e 50 kilometre uzaklıkta yer alan Bagram Hava Üssü’nü boşaltmıştı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir