Connect with us

Ulusal Savunma

Jigololuk vaadiyle yaklaşık 100 bin kişiyi dolandırdılar

Jigolo yapma vaadiyle 100 bine yakın kişiyi dolandıran, kimi mağdurlara şantaj yapan ve İstanbul Siber Polisleri’nin operasyonuyla çökertilen …

Jigolo yapma vaadiyle 100 bine yakın kişiyi dolandıran, kimi mağdurlara şantaj yapan ve İstanbul Siber Polisleri’nin operasyonuyla çökertilen çetenin bir internet kafede çalışanı olan 22 yaşındaki mağduru E.A., yakın bir arkadaşının “Çok para kazanırsın” tavsiyesi üzerine çetenin açtığı internet sitesine girdiğini ve o arkadaşının da çete üyesi olduğunu öğrendiğini anlattı.

‘Daha birinci an 1000 TL yatırdım’

Sabah’tan Buyruk Somer’in haberine nazaran Mağdur E.A. yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Bin lira para yatırarak internet sitelerine üye oldum. Evvel şahsî bilgilerimi aldılar. Daha sonra benden özel fotoğraflar yollamamı istediler. Ben de gönderdim. Fotoğraflarımla ‘Seni yakınların, ailen ve çevrene rezil edeceğiz. Demek jigolo olmak istiyorsun. Sen kim jigolo olmak kim?’ diyerek para talep ettiler ve ‘Para yatırmazsan ailene durumu anlatırsın’ diyerek şantaj yaptılar. Dolandırdılar; dalga geçtiler, bir de şantaj yaptılar. Dolandırıcılara ‘Param yok’ dedim. Bankadan bana 20 bin lira kredi çektirdiler.”

Veritabanı kurmuşlar

100 bin kişilik özel bir veritabanı oluşturdukları tez edilen çete üyelerinin; E.A. üzere çok sayıda mağduru şantaj yoluyla ikinci hatta üçüncü sefer dolandırdığı da tez ediliyor. Mağdurların meslek, bağlantı ve fizikî özellikleri üzere bilgileri toplayıp fişlemeler yapan çetenin mağdur profili de çıkarıldı.

İstanbul Siber Polisleri’nin tespitlerine nazaran çeteye para kaptıran ve dolandırılan mağdurların yaş ortalaması 24…

Operasyonda ele geçirilen ve koruma altına alınan sekiz bilgisayarın 1’inden 13 bin kişinin datalarının çıktığı belirtildi. Çete üyelerinin mağdurları hazırladıkları kataloglarla tuzağa düşürdükleri de belirtilmişti. Gözaltına alınan şüphelilerden 7’si cezaevine yerleştirilmiş, öteki kuşkulu ise ‘Adli Kontrol’ kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakılmıştı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir