Connect with us

Askeri Havacılık

İsviçre Tercihini F-35’ten Yana Kullandı

İsviçre Tercihini F-35'ten Yana Kullandı

İsviçre Federal Kurulu tarafından yapılan açıklamaya nazaran yeni savaş uçağı alımı için başlatılan Air2030 ihalesini F-35 Lightning II kazandı. İhalede F-35’in yanı sıra Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale, Saab Gripen-E ve Boeing F/A-18E/F Harika Hornet yarıştı.

Program boyunca İsviçre’nin yaşlanan Hornet filosunun yerini alacak 36 adet F-35A konvansiyonel kalkış ve iniş modeli satın almak için 6 milyar İsviçre Frangı (6,5 milyar ABD Doları) harcanması planlanıyor. İsviçre ayrıyeten Raytheon Technologies ana yükleniciliğinde beş batarya Patriot füze savunma sistemi satın alacak. Raytheon Missiles & Defense, Rheinmetall Air Defense ve Radar Systems ve Mercury Systems, İsviçre’nin hava alanı muhafazasını da modernize etme teşebbüsü “Air 2030” bir modülü olarak Patriot’u sağlamak için iş birliği yapacak.

Lockheed Martin Lider Vekili ve F-35 Programı Yöneticisi Bridget Lauderdale mevzuya ait;

İsviçre’deki askeri ve sivil bölümle F-35’lerin teslimatı ve idamesi üzerine işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz. Yaptığı seçim itibariyle İsviçre, F-35 programına katılan 15. ülke olacak. İsviçre-birkaç öteki Avrupa ülkesiyle beraber- F-35 alımıyla global hava gücü ve güvenliğine katkıda bulunacak.

İsviçre Hava Kuvvetleri’nin yapacağı tedarik F-35A Müşterek Taarruz Uçağı, uçağın idamesi için gerekli tahliller ve ilgili işçi için eğitimleri kapsıyor. İdame tahlilleri İsviçre’nin talep ve gereksinimleri doğrultusunda özelleştirilecek. Birebir vakitte İsviçre bu tedarik ile F-35’in daima geliştirme sürecinde yer alma fırsatına sahip olacak.

Şu an için İsviçre’nin savaş uçağı envanteri F/A-18C Hornet, eskiyen F-5E Tiger ve eğitim maksatlı F/A-18D Hornet’ten oluşmaktadır. F-35A ile mevcut uçakların ortasındaki teknolojik farklara bakıldığında alımın İsviçre’nin angajman kabiliyetlerine katkı sağlamanın yanı sıra müttefiklerle eşgüdümlü operasyon kabiliyetleri ve bölgedeki başka F-35 kullanıcılarıyla ortak lojistik altyapı üzere avantajlar getireceği söylenebilir.

Kaynak: DefenceTurk

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir