Connect with us

Güncel Haberler

İsrail Savunma Bakanı Gantz: İsrail, ‘Pegasus’ suçlamalarını ciddiye alıyor

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve Fransız mevkidaşı Florence Parly Fransa’nın başşehri Paris’te bir ortaya geldi. Görüşmede, İsrail merkezli …

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve Fransız mevkidaşı Florence Parly Fransa’nın başşehri Paris’te bir ortaya geldi. Görüşmede, İsrail merkezli NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus isimli casus yazılımda ele alındığı belirtilerek, Gantz’ın İsrail’in “Pegasus belgesinde Fransa’ya ilişkin” topladığı birinci ögeleri paylaştığı bildirildi. Gantz, İsrail’in “suçlamaları ciddiye aldığını” ve yazılım lisanlarını “yalnızca devletlere ve yalnızca terör ve kabahatle gayret amacıyla” verildiğini açıkladı.

Macron’un dinlendiği tezi

Pegasus casus yazılımı kullanılarak Fas hükümetinin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ilişkin akıllı telefonu gözetlediğini tez edilmişti. Macron, Pegasus yazılımı ile telefonunun dinlendiğine ait tezler şimdi kanıtlanmamış olsa da önlem olarak cep telefonunu ve çizgisini değiştirmişti. Macron’a ilişkin 2 Iphone, 1 Samsung ve 1 Teorem olmak üzere toplam 4 telefon bulunurken, telefonlardan hangisinin kullanımına son verildiği açıklanmamıştı.

İsrail tezler üzerine grup kurdu

İsrail kaynakları, NSO Group tarafından satılan casus yazılımların global ölçekte berbata kullanıldığına dair artan tezleri kıymetlendirmek için bakanlıklar ortası üst seviye bir takım kurulduğunu bildirmişti. Kaynaklar, Pegasus casus yazılımının ihracatını denetleyen Savunma Bakanlığından daha geniş uzmanlık alanlarına sahip olan İsrail Ulusal Güvenlik Kurulu tarafından yönetildiğini aktarmış, soruşturmaya Ulusal Güvenlik Şurası’nın dahil olmadığını ve değerlendirmenin üst seviye savunma, istihbarat ve diplomatik yetkililer tarafından yapıldığını açıklamıştı.

Casus yazılım hakkında yorum yapan bir NSO sözcüsü, “İsrail hükümeti tarafından alınan rastgele bir kararı memnuniyetle karşılıyoruz ve şirketin faaliyetlerinin kusursuz olduğuna ikna olduk” demişti.

Pegasus ile 50 binden fazla kişinin telefonuna sızıldığı tezi

Paris merkezli kar maksadı gütmeyen gazetecilik kümesi Forbidden Stories’in liderliğindeki 17 medya kuruluşu tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan global bir araştırmada, NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımı kullanılarak, telefonları ele geçirilen 50 binde fazla kişinin ortasında birçok dünya başkanının ve üst seviye yetkilinin de yer aldığı belirtilmişti.

Kelam konusu başkanlar ortasında Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Pakistan, Mısır ve Fas başbakanları ve Lübnan, Uganda ve Belçika üzere ülkelerden 7 eski hükümet Başkanı ile Fas Hükümdarı 6. Muhammed yer aldığı söz edilmişti.

Yazılım ile ayrıyeten, Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ve Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) en az bir çalışan ile toplamda 34 ülkeden 600’den fazla yetkili ve siyasetçinin gaye alındığı belirtiliyor. Bu 34 ülke ortasında ise, ABD, İngiltere, Afganistan, Azerbaycan, Bahreyn, Burundi, Butan, Çin, Kongo, Mısır, Macaristan, Hindistan, İran, Kazakistan, Kuveyt, Mali, Meksika, Nepal, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Togo, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de bulunduğu kaydedilmişti.

NSO, medya ortaklarının haberlerini “yanlış varsayımlar ve doğrulanmamış teorilerle dolu” olduğunu belirterek telaffuzları reddetmişti. NSO, Pegasus’un sadece devlet istihbaratı ve kolluk kuvvetleri tarafından terör ve kabahatle gayret için kullanılmasının amaçlandığını açıklamıştı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir