Connect with us

Ulusal Savunma

İş dünyasından ‘yeşil’ seferberlik

İş dünyası Türkiye’nin dört bir yanında çıkan yangınlar için seferber oldu. Kaybedilen ormanlık bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için harekete …

İş dünyası Türkiye’nin dört bir yanında çıkan yangınlar için seferber oldu. Kaybedilen ormanlık bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için harekete geçildi.

TOBB’dan 5 milyon liralık dayanak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, yanan ormanları eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon lira dayanak verdiklerini duyurdu.

Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından orman yangınları nedeniyle yaptığı paylaşımda, milletin yanında olduklarını bildirdi:

“Yanan ormanlarımızı eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon lira dayanak veriyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.”

TİM’den fidan seferberliği

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), yangın nedeniyle kaybedilen ormanlık alanlara fidan dikimi için seferberlik başlattı. TİM Lideri İsmail Gülle, son yangınların kendilerini ziyadesiyle üzdüğünü belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Gelecek kuşaklara miras bırakacağımız daha yeşil bir Türkiye’yi daima bir arada inşa etmek için ihracatçılarımızı yangınlarda kaybettiğimiz ormanlık bölgelerde fidanları toprakla buluşturmaya davet ediyoruz. TİM olarak, 100 bini aşkın ihracatçılarımız ismine yeşil büyümeye, yeşil geleceğe odaklanmış cennet vatanımızda ağaçlandırma seferberliği başlatıyoruz. Çocuklarımıza, gelecek kuşaklarımıza bırakacağımız en büyük miras, pak bir dünya, pak bir atmosferdir. Yeşil vatanımızı tekrar ağaçlandırmak ismine başlatmış olduğumuz seferberlikle, yeşil bir Türkiye için geleceğe nefes olacağız.”

TESK’ten seferberliğe ‘ağaç’la destek 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, ülke genelindeki orman yangınlarında ziyan gören alanları ağaçlandırmak için kampanya başlattıklarını bildirdi. Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kısa müddette ülkenin birçok bölgesinde başlayan orman yangınlarının ‘herkesin ciğerini yaktığını’ tabir etti. Maddi ve manevi kayıpların herkesi üzdüğünü belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Yangında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına baş sıhhati diliyorum. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yanan ağaçlar, yangında kaybettiğimiz canlar geleceğimizdi. Yanan ormanlarımızı telafi etmek ve yine yeşertmek için TESK olarak düzenlediğimiz kampanya ile ülke genelindeki tüm esnaf ve sanatkarlar olarak en az bir ağaç dikerek orman yangınlarıyla gayret seferberliğine takviye oluyoruz.”

TMB de fidan kampanyası başlattı

Yanan bölgelerin tekrar yeşillendirilmesine takviye veren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) üyeleri fidan bağışı kampanyası başlattı.

Orman yangını ile çaba eden çalışanlara ve vatandaşlara tüm Türkiye’nin minnet borcu olduğunu söz eden TMB Lideri M. Erdal Eren, “Öncelikle yangın bölgesinde bulunanlar olmak üzere tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tabiatımızı, vatandaşlarımızın canını ve malını korumak için uğraşını sürdüren tüm çalışanlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Orman yangınlarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

Öte yandan Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) gençlik şubesi Genç MÜSİAD da toplumsal medya hesaplarından yaptığı duyuruda yangın bölgesine fidan bağış kampanyasını şöyle duyurdu:

“Ülkemiz için #BirlikOlmaVakti Ülkemizin dört bir yanında meydana gelen yangınlarda ziyan gören ormanlarımızı yine yeşertmek ve ülkemizin geleceğine nefes olmak için Genç MÜSİAD olarak 1.000 fidan Yaprak dökmeyen ağaç bağışlıyoruz.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir