Connect with us

Güncel Haberler

İngiltere Başbakanı Johnson: 19 Temmuz’a kadar günde 50 bin hadise görebiliriz

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Kovid-19 önlemlerinin kaldırılmasıyla ilgili son gelişmelere ait baş tıp vazifelisi Prof. Chris Whitty ve …

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Kovid-19 önlemlerinin kaldırılmasıyla ilgili son gelişmelere ait baş tıp vazifelisi Prof. Chris Whitty ve hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance ile basın toplantısı düzenledi.

‘Ne vakit olağana dönebileceğiz?’

Johnson, ülkede Kovid-19 olaylarının epeyce süratli yükseldiğine ve hastaneye müracaatlarda da artış olduğuna dikkati çekerek, “Bu salgın bitmekten çok uzak ve 19 Temmuz’a kadar günde 50 bin olay görebiliriz” tabirini kullandı.

Hükümetin aşılama amaçlarına ulaşma yolunda olduğunu ve aşıların tesirli olmaya devam ettiğini aktaran Johnson, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde toplumu tekrar açamazsak, kendimize karşı dürüst olmalıyız… Ne vakit olağana dönebileceğiz?” dedi.

Johnson, bu kapsamda, 19 Temmuz’dan itibaren 1 metre olan toplumsal aralık kuralının kaldırılacağı ve gece kulüpleri dahil kalan tüm işletmelerin kapasite sonu olmaksızın açılmasına müsaade verileceğini belirtti. Johnson ayrıyeten, bu tarih prestijiyle maske takılması için yasal zorunluluğun da kaldırılacağını bildirdi.

Kovid-19 test sonucu müspet çıkanlar ile temaslı şahısların kendisini izole etmeye devam edeceğini söyleyen Johnson, fakat iki doz aşı olanların temaslı olması durumunda izolasyondan muaf tutulacağını açıkladı.

İki doz ortasındaki müddet 8 haftaya düşürülecek

Johnson, ayrıyeten 40 yaşın altındakilere yapılacak iki doz aşı ortasındaki mühletin 12 haftadan 8 haftaya düşürüleceği bilgisini paylaştı.

Başbakan Johnson, Kovid-19 önlemlerin kaldırılması noktasında son basamağa geçilip geçilmeyeceğine ait son kararın, son bilgiler gözden geçirildikten sonra 12 Temmuz’da alınacağını kaydetti.

Hindistan’da martta başlayan ve günlük olay sayısının 400 binlere kadar çıktığı ikinci büyük salgın dalgasının sorumlusu olarak görülen varyantın İngiltere’de hakim tıp haline gelmesi, yaz başından itibaren hadise sayılarında bariz artışa yol açtı.

İngiltere’de 1 Haziran’da 3 bin 165 olan günlük olay sayısı 1 Temmuz’da 27 bin 561’e kadar çıktı. Ülkede, günlük hadise sayısı 1 ayda yaklaşık 3 kat arttı.

4 basamaklı yol haritası

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle 5 Ocak’ta uygulanmaya başlanan ulusal karantinanın, hadise ve aşılama sayıları dikkate alınarak 8 Mart’tan itibaren 21 Haziran’a kadar 4 evreli plan dahilinde kaldırılacağını duyurmuştu.

Birinci basamağın uygulandığı 8 Mart’ta, İngilizlerin 6 şahısla sonlu olmak üzere açık havada toplumsallaşmalarına müsaade verilmişti.

İkinci etabın uygulanmaya başlandığı 12 Nisan’da mağaza, berber, spor salonları tekrar hizmete girmiş, restoran ve barların açık yerlerinde müşterilerine servis yapmasına müsaade verilmişti.

Ülkede 17 Mayıs’ta başlayan olağanlaşmanın üçüncü etabıyla cümbüş merkezleri de dahil sinema, tiyatro ve müzeler yine hizmete açılmıştı.

21 Haziran’da uygulanması planlanan fakat 4 hafta ertelenen dördüncü evrede ise Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki tüm sonlandırmaların kaldırılması planlanmıştı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir