Connect with us

Güncel Haberler

İngiliz bilim insanları: Koronavirüs tedbirlerini kaldırmak ‘varyant fabrikası’ inşa etmek üzere

İngiliz bilim insanları, tüm koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasının çok süratli bir biçimde yeni ‘varyant fabrikaları’ inşa etmek üzere …

İngiliz bilim insanları, tüm koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasının çok süratli bir biçimde yeni ‘varyant fabrikaları’ inşa etmek üzere olduğu konusunda ihtarlarda bulundu ve yeni Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in tavrının ‘korkutucu’ olduğunu söyledi.

Pazar günü Mail’de yazan Javid, halkın sıhhatini muhafazanın en yeterli yolunun koronavirüs kısıtlamalarını kaldırmak olduğunu söylemişti ve “Uygulamamız gereken kurallar, aile içi şiddette şok edici bir artışa ve birçok insanın akıl sıhhati üzerinde müthiş bir tesire neden oldu” tabirlerini kullanmıştı.

Davranış bilimleri üzerine danışmanlık yapan Sage alt komitesinin üyesi olan St Andrews Üniversitesi profesörü Stephen Reicher, “Hala Covid’in grip olduğunu düşünen bir ‘sağlık’ sekreterine sahip olmak korkutucu. Kim enfeksiyon düzeylerine aldırmaz? Sıhhat için en uygununu yapanların, iktisat için de en uygununu yaptığını bilmeyen var mı? Yalnızca yarımız aşılanmışken kim tüm muhafazaları bırakmak ister? Tüm müdafaaları şahsî bir tercih sıkıntısı haline getirmek isteyen bir ‘sağlık’ sekreterine sahip olmak korkutucu” sözleriyle bakanın açıklamalarını eleştirdi.

Javid ayrıyeten, ülkede koronavirüs kısıtlamalarının 19 Temmuz’da büsbütün kaldırılmasının önünde bir pürüz bulunmadığını ve bu tarihten sonra hayatın yine olağana döneceğini söylemişti.

Javid, “Vakaların değerli ölçüde artacağı konusunda net olmamız gerekiyor. Birçok insanın kısıtlamaların hafifletilmesi konusunda temkinli olacağını biliyorum, bu büsbütün anlaşılabilir bir durum. Lakin seçtiğimiz hiçbir tarih risksiz olmayacak, bu yüzden geniş ve istikrarlı bir bakış açısına sahip olmalıyız. Tıpkı gripte yaptığımız üzere, koronavirüsün varlığını kabul etmeyi ve onunla başa çıkmanın yollarını bulmayı öğrenmemiz gerekecek” sözlerini kullandı.

University College London’dan Davranış Değişikliği Merkezi’nin yöneticisi ve Sage’in davranış bilimleri alt komitesinin bir öbür üyesi Prof. Susan Michie de, Javid’in açıklamaları üzerine yaptığı Twitter paylaşımında “Topluluk iletiminin artmasına müsaade vermek, çok süratli bir oranda yeni ‘varyant fabrikalar’ inşa etmek gibi” dedi.

‘Hükümet koronavirüsle kendi başımıza çaba etmemizi planlıyor’

Javid’in tedbirleri konusunda British Medical Journal’de yayınlanan bir yazıda ise şu tabirler kullanıldı:

“Güvenli davranışı mümkün kılmak için hükümetlerinin kendi sorumluluklarını yerine getirmesine muhtaçlıkları var. Dehşet, hükümetin tüm kısıtlamaların kaldırıldığı bir ‘özgürlük gününden’ bahsetmesi, virüsün ortadan kalktığı ve açılmayı önlemek için tedbirlere gerek olmadığı manasına gelmiyor. Bunun manası, hükümetin her türlü takviyesi geri çekmesi ve bizi pandemi ile kendi başımıza gayret etmeye terk etmeyi planlaması.”

Bununla birlikte, koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasının mantıklı olduğunu düşünen bilim insanları da oldu.

East Anglia Üniversitesi’nden Paul Hunter, “İki dozu tamamlamış şahısların enfeksiyon kapma mümkünlüğü ve enfekte olsalar bile diğerlerine bulaştırma mümkünlüğü daha düşük” dedi. 

İngiltere’de koronavirüs devri eğitim sistemini de kıymetlendiren Hunter, “‘Okul balonu’ sisteminin bir kıymeti olabilir, lakin hepimizin koronavirüse maruz kalacağımızı kabul edersek, 11 yaşından küçük çocukları aşılamamız mümkün değil” tabirlerini kullandı.

Hunter ayrıyeten şunları söyledi:

“Elbette, bu salgın sırasında yeni problemlerin ortaya çıktığını gördük ve bu nedenle kimse önümüzdeki aylarda yaşanması beklenen zorluklardan emin olamaz, lakin öbür tüm endemik teneffüs yollarında olduğu üzere sonunda bu virüsü dengeleyeceğiz.” 

Newcastle Üniversitesi’nde halk sıhhati klinik profesörü olan Prof Allyson Pollock da, Javid’in yaklaşımının ‘mantıklı’ olduğunu tabir etti ve şunları söyledi:

“Enfeksiyon ve aşılama yoluyla doğal olarak elde edilen bağışıklığın bir kombinasyonu nedeniyle nüfus bağışıklığı süratle elde ediliyor. Bilinmeyen şeyler ise bağışıklığın müddeti, varyantların tesiri ve kişisel olarak yine enfeksiyon yahut bulaşma riski altında olanlardır. Mahallî seviyede salgın denetim tedbirleri hala kıymetli. Bununla birlikte, asemptomatik şahısların test edilmesi, bulaşmayı azaltmaya katkıda bulunduğuna dair hiçbir ispat olmayan ve gereksiz ziyanlara neden olan toplu testler ve günlük testler durdurulmalı.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir