Connect with us

Güncel Haberler

Hizbullah önderi Nasrallah: Lübnan’da yaşanan krizlerin gerisinde ABD var

Hizbullah tarafından düzenlenen Ulusal Basın Buluşması’na görüntü konferans metoduyla katılan Nasrallah, ülkede yaşanan krizler, ABD’nin …

Hizbullah tarafından düzenlenen Ulusal Basın Buluşması‘na görüntü konferans metoduyla katılan Nasrallah, ülkede yaşanan krizler, ABD’nin siyasetleri, hükümetin kurulması ve Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamayla ilgili yürütülen soruşturma hakkında konuştu.

Ülkede siyaset, yolsuzluk, idare, hükümet ve monopolleşme krizi olduğuna atıfta bulunan ve insanların akaryakıt almak için akaryakıt istasyonları önünde kuyruklar oluşturduğuna dikkati çeken Nasrallah, “Tüm bunların arkasında çok daha büyük bir sebep var. O da ABD ve onun ablukaya alan, cezalandıran ve dünyadan gelecek her türlü yardıma mani olan politikalarıdır” dedi.

Nasrallah, ABD’nin Lübnan’ın yurt dışındaki bankalarda bulunan paralarını almasına, yabancı ülkelerden gelecek kredi ya da mevduat çeşidi yardımlarına ve Lübnan’ın doğudaki dostlarından yardım istemesine mani olduğunu öne sürdü.

‘ABD, Çin ve Rusya’nın yatırımlarına mahzur oluyor’

Çin ve Rusya’nın Lübnan’da hiçbir karşılık beklemeden yatırım yapmaya hazır olduğunu kaydeden Nasrallah, ABD’nin buna pürüz olduğunu lisana getirdi.

Nasrallah, “Lübnan lirasının paha kaybetmesinin, yaşadığınız kriz ve zahmetlerin, açlık, hayat pahalılığı ve iş imkanlarının yok edilmesinin baş ortağının ABD ve Lübnan’daki ABD Büyükelçiliği olduğunu bilin” tabirlerini kullandı.

Aylardır kurulamayan hükümete ait de konuşan Nasrallah, hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad el-Hariri’nin yurt dışından döndüğünü ve ilerleyen günlerin sürecin gidişatının netleşmesinde belirleyici olacağını belirtti.

Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayla ilgili yürütülen soruşturmada davalıların isimlerinin basına sızdırılması konusuna da değinen Nasrallah, bu olayın siyaseten kullanımına karşı olduklarını tabir etti.

Nasrallah, patlamanın üzerinden neredeyse bir yıl geçtiğini lakin adaletin hala uzakta ve gerçeklerin de hala saklı olduğunu kelamlarına ekledi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir