Connect with us

Güncel Haberler

Güney Kıbrıs’ta iki gündür devam eden yangın denetim altına alındı

Rum İtfaiyesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, iki gündür devam eden yangında etkin cephe kalmadığı, bölge bölge küçük alevlenmelerin bulunduğu …

Rum İtfaiyesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, iki gündür devam eden yangında etkin cephe kalmadığı, bölge bölge küçük alevlenmelerin bulunduğu ve soğutma çalışmalarının devam ettiği söz edildi.

Rum Tarım Bakanı Kostas Kadis, yangınla ilgili durumun yönetim edilebilir evrede olduğunu ve küçük alevlenmeler bulunduğunu söyledi.

Rum Hükümet Sözcü Vekili Niovi Parissinu ise Yunanistan ve İsrail’den gelen yangın söndürme uçaklarının yangını söndürmek için yaptıkları çalışmaların akabinde yangın söndürme gruplarının konutlara ve binalara girerek hasar tespit çalışması yapabilecek noktaya geldiğini kaydetti.

Anadolu Ajansı’nın ahberine nazaran Parissinu, tehlike nedeniyle meskenlerini terk edenlerin de meskenlerine geri dönebileceğini açıkladı.

Yangın rüzgarın da tesiriyle süratle yayıldı

Güney Kıbrıs’ta  Limasol bölgesine bağlı Arakapas köyü yakınlarında dün öğlen başlayan yangın denetimden çıkmıştı.

Rüzgarın da tesiriyle büyüyen yangın sebebiyle Rum bölümündeki birtakım köyler boşaltılmıştı.

Alevler 10 kadar yerleşim bölgesini etkilerken, birtakım bölgelerde kabloların da yanması sonucu elektrikler kesilmişti.

Yetkililer, yangında geniş ormanlık alanın ziyan gördüğünü belirtmişti.

Rum İçişleri Bakanı Nicos Nourris ise Odou bölgesinde otomobilleri yanmış olarak bulunan ve daha sonra kayıp oldukları bildirilen bir çiftçinin dört Mısırlı çalışanının cansız vücuduna ulaşıldığını açıklamıştı.

Rum hükümeti, yangının söndürülebilmesi için Avrupa Birliği (AB) ve İsrail’den yardım talebinde bulunmuştu.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün Güney Kıbrıs başkanı Nikos Anastasiadis’i arayarak, Limasol’daki yangının sündürülmesi için yardıma hazır olduklarını iletmiş, Anastasiadis, Türk tarafının yardım teklifini değerlendireceklerini söylemişti.

 

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir