Connect with us

Güncel Haberler

Güney Avrupa ülkelerinde çok sıcaklar sebebiyle yangın uyarısı yapıldı

İtalyan basınında yer alan haberlere nazaran, ülkenin batısındaki Sardinya adasında geçen hafta sonu Oristanese kırsalında 20 bin hektar arazinin …

İtalyan basınında yer alan haberlere nazaran, ülkenin batısındaki Sardinya adasında geçen hafta sonu Oristanese kırsalında 20 bin hektar arazinin yandığı, 1500 kadar kişinin yerinden olduğu büyük yangının akabinde Sivil Savunma Ajansı tarafından yeni yangınların çıkabileceği bu nedenle riskin yüksek olduğu uyarısı yapıldı.

Sivil Savunma Ajansı bölge temsilciliği, Sardinya’da sıcaklıkların 37 dereceyi aşıp 40 dereceyi ulaşabileceğine dikkati çekerek, Sardinya geneli bugün ve yarın için ‘turuncu’ kategoriye alındı.

Bu ortada, yeni yangın riskinin devam ettiği Sardinya adası dışında Sicilya adası ve ülkenin güneyindeki Kalabriya bölgesinde de küçük ölçekli orman yangınlarının devam ettiği belirtildi. Yangınları söndürme çalışmalarının da hem havadan hem de karadan sürdüğü bildirildi.

Öbür yandan, orman yangınlarından etkilenen bir başka ülke de İspanya oldu.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Katalonya bölgesinde geçen cumartesi başlayıp, bu hafta ortasına kadar devam eden yangında 1700 hektarlık bir alan yandı. Albacete vilayetinde de hafta boyunca süren yangınlarda 2 bin 500 hektarlık alan küle döndü.

İrili ufaklı yangınların devam ettiği ülkede çok sıcaklar münasebetiyle yangın riskine dair kimi belde ve bölgelerde mahallî halkın uyarıldığı kaydedildi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir