Connect with us

Ulusal Savunma

Göçmenler üzerinden yapılan vurgun ortaya çıkarıldı: Türkiye vatandaşlığı için bin 500 dolar aldılar

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine nazaran, Suriye, Afganistan, Irak ve Çin üzere ülkelerden kaçarak Türkiye’ye sığınan göçmen …

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine nazaran, Suriye, Afganistan, Irak ve Çin üzere ülkelerden kaçarak Türkiye’ye sığınan göçmen-sığınmacıları dolandıran çete, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Mali Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü’nün 1 yıllık teknik-fiziki takibinin akabinde ortaya çıkarıldı.

Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü’nde misyonlu özel güvenlikçi şefi Cenk Akpunar’ın yönlendirdiği çetenin içinde avukatlar E.B ve M.P., Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın eski danışmanlarından Doç. Dr. D.E., yatırım ofisi sahibi M.S.T., eski belediye lideri H.Ö., Ankara Vilayet Göç İdaresi’nde mühendis olarak çalışan A.S.S., İstanbul Vilayet Göç İdaresi’nde göç uzmanı olarak çalışan E.Ş. ile Göç İdaresi’nde vazifeli teknisyen, göç uzmanı ve güvenlikçiler bulunuyor.

Çetenin, İstanbul, İzmir, Ankara, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir üzere vilayetlerde yüzlerce göçmen-sığınmacıyı dolandırdığı belirlendi.

Vatandaşlık için bin 500 dolar

Çetenin, Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlerden 1.500 dolar alarak süreçleri başlattıkları, geçersiz dokümanlar ve süreçlerle bu şahısların Türk vatandaşlığına geçmesinin önünü açtıkları ortaya çıktı. 

Türk vatandaşlığı için kuralları uymayanlardan da 1.500 dolar para aldıkları, sonradan vatandaşlığa geçemeyen bu bireylerden aldıkları paraları geri ödemedikleri belirlendi. Çetenin, Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılara 100 bin dolarlık gayrimenkulün kıymetini ekspertiz aracılığıyla 250 bin dolara çıkarttıkları da öğrenildi.

Çetenin 11 üyesi tutuklandı. Kimi çete üyeleri isimli denetim kararıyla özgür bırakılırken, kimilerine mesken mahpusu verildi.

Türkiye’de oturum ve çalışma müsaadesi almak isteyen yabancı asıllı şahıslarla temas kuran çetenin, çocuk ve yaşlı bakıcılık işlerinde çalışıyor üzere gösterdikleri bu şahıslara oturma ve çalışma müsaadesi aldıkları belirlendi.

Çetenin, bu süreçler için göçmen ve sığınmacılardan 150 ile 200 dolar ortasında fiyat aldıkları ortaya çıktı. Çetenin, mezarlık ve metruk binaları adres olarak göstererek, yüzlerce göçmen ve sığınmacıya kısa ve uzun periyodik oturma ikamet müsaadesi aldıkları kaydedildi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir