Connect with us

Güncel Haberler

Fransa’da 12-17 yaş için Moderna aşısı onaylandı

HAS’tan yapılan açıklamada, Amerikan Moderna şirketinin aşısının tavsiye edilen stratejiye uygun olarak öncelikle öbür hastalıkları bulunan yahut …

HAS’tan yapılan açıklamada, Amerikan Moderna şirketinin aşısının tavsiye edilen stratejiye uygun olarak öncelikle öbür hastalıkları bulunan yahut bağışıklığı düşük olan gençlerde, akabinde hastalığı olmayan gençlerde virüsün sirkülasyonunu düşürmek, gençlerin toplumsal hayatlarını olağanlaştırmak ve eğitime erişimlerini korumak için uygulanabileceği belirtildi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Moderna şirketine ilişkin bilimsel ismi Spikevax olan aşının 12-17 yaş gençlere uygulanmasına 23 Temmuz’da onay vermişti.

Moderna, Pfizer aşısından sonra Fransa’da gençler için onaylanan ikinci aşı oldu. Pfizer, 15 Temmuz’dan bu yana 12 yaş ve üstü gençlere uygulanıyor.

Fransa Halk Sıhhati Kurumunun bilgilerine nazaran, 25 Temmuz prestijiyle 12-17 yaş ortası gençlerin yüzde 32’si en az 1 doz aşı olurken yüzde 12’si tam aşılandı.

Öte yandan Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, aşılama oranını artırmak hedefiyle eğitim yılının başından itibaren ortaokul ve lise binalarında ya da yakınlarında 6 bin ila 7 bin aşı merkezinin açılacağını duyurdu.

İlkokullarda bir öğrenci olumlu çıktığında sınıfı kapatma kuralının uygulanmaya devam edileceğini belirten Blanquer, fakat artık ortaokul ve liselerde aşı olmayan öğrencilerin dışlanacağını ve uzaktan eğitim alacağını aktardı.

Blanquer, aşısız gençlerin okul gezisi kapsamında sinema ya da yüzme havuzuna gidemeyeceğini paylaştı.

İktisat Bakanı Bruno Le Maire de Kovid-19 sıhhat ruhsatının büyük alışveriş merkezlerinde valiliklerin kararına nazaran olay sayısının yükselmesi halinde uygulanabileceğini bildirdi.

Hadise sayısı 6 milyonu geçti

Halk Sıhhati Kurumunun bilgilerine nazaran, Fransa’da 27 Temmuz prestijiyle, Kovid-19 bulaşan kişi sayısı 6 milyon 26 bin 115 oldu.

Dün 26 bin 871 yeni olay kaydedilirken 28 kişinin hayatını yitirmesiyle ülkede virüsten ölenlerin sayısı 111 bin 725’e çıktı.

Hastanelerde 978’i ağır bakımda olmak üzere 7 bin 137 kişinin tedavisine devam ediliyor.

Ülkede son 7 günde Kovid-19 testlerinin olumlu çıkma oranı yüzde 4,1’e düştü.

Fransa Sıhhat Bakanlığının paylaştığı bilgilere nazaran, 27 Aralık 2020’den bu yana birinci doz Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 40 milyon 719 bin 515’e ulaştı, 34 milyon 26 bin 476 bireye de ikinci yahut üçüncü doz aşı uygulandı. Toplamda 71 milyon 145 binden fazla doz aşı yapıldı.

Kovid-19 ile gayret yasası ağustosta yürürlüğe girecek

Parlamentodan 26 Temmuz’da geçen Kovid-19 ile gayret yasası, Anayasa Kurulu onaylarsa 9 Ağustos’ta yürürlüğe girecek.

Yasa, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere Kovid-19 aşısı zaruriliği getiriyor.

Yasa, muhakkak aktiflik ve yerlere girişte, Kovid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi, son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp güzelleştiğini kanıtlamayı gerektiren Kovid-19 ruhsat uygulamasını konser üzere geniş iştirakli aktifliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 şahıstan fazla kapasiteli kapalı yerler ile cümbüş parklarında da zarurî hale getiriyor.

Alışveriş merkezlerinin Kovid-19 ruhsat uygulamasının dışında tutulduğu yasa, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından Kovid-19 aşısı yahut ruhsatı talep etmeleri halinde, bunu reddeden çalışanlarının maaşını kesmesine imkan tanıyor.

Yasa, 30 gün içerisinde 3 kere Kovid-19 sıhhat kartı denetimi yapmadığı belirlenen işletme sahiplerine 1 yıla kadar mahpus ve 9 bin avro para cezası öngörüyor.

Tartışmalı yasa tasarısı, “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmiş, 25 Temmuz’da Fransa genelinde resmi bilgilere nazaran 160 binden fazla kişinin katıldığı şovlarda protesto edilmişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir