Connect with us

Güncel Haberler

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İsrail Başbakanından, ‘casus yazılım’la ilgili açıklama istedi

İsrail Kanal 12 televizyonunun haberine nazaran, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Bennett telefonda görüştü. Görüşmede, Macron’un Bennett’e …

İsrail Kanal 12 televizyonunun haberine nazaran, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Bennett telefonda görüştü.

Görüşmede, Macron’un Bennett’e mevzuyla ilgili duyduğu rahatsızlığı tabir ettiği ve resmi açıklama istediği kaydedildi.

Bennett ise Macron’a mevzunun en üst seviyede soruşturulacağı ve istenen sonuçların yakında açıklanacağı kelamını verdi.

Bennett ayrıyeten, kelam konusu olayın kendi başbakanlığı devrinden evvel gerçekleştiğini ve mevcut hükümetin bu olayı basında yer alan haberlerden öğrendiğini lisana getirdi.

İsrail gazetesi Yediot Ahronot ise Fransa’nın, “İsrail’in, casus yazılım programları konusunda uzman NSO Group isimli şirketle ilgili fiili olarak soruşturma açıp açmadığını ve yazılımın satışı konusunda usulsüzlükler yapıldığının tespit edilmesi durumunda ise şirket aleyhinde önlem alma niyetinde olup olmadığını bilmek istediği” bilgisine yer verildi.

Fas istihbarat servisinin, mart 2019’da Macron’un 2017’den bu yana kullandığı ve çoğunlukla gazetecilerle irtibatta bulunduğu akıllı telefonlardan birini Pegasus programı ile takip etmeye çalıştığı ileri sürülmüştü.

Macron’un yanı sıra Fransa’da ortalarında eski Başbakan Edouard Philippe ile hükümetin üst seviye isimlerinin ve gazetecilerin de yer aldığı 100’den fazla kişinin telefonuna sızma teşebbüsünde bulunulduğu argüman edilmişti.

Yankı uyandıran “casus yazılım”

İngiliz gazetesi Guardian’ın haberinde, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada NSO Group’a ilişkin casus yazılımın global çapta yaygın ve berbat emeller için kullanıldığı ileri sürüldü.

Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere en az 10 hükümetin NSO Group’un müşterisi olduğu argüman edildi. Casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasalları amaç almak için hükümetlere satıldığı savunuldu.

Teze nazaran, bir telefonu “gözetleme” aygıtına dönüştürebilen bu casus yazılımla, kullanıcının bilgisi ve müsaadesi olmadan mikrofon, kamera, bildiriler, ses kayıtları ve rehber üzere çok sayıda uygulamaya erişim sağlanabiliyor.

Ruanda, Fas, Hindistan ve Macaristan, 50 binden fazla telefon numarasının olduğu listede ismi geçen bireylerin telefonlarını takip için Pegasus’u kullandıkları tezlerini yalanladı. Azerbaycan, Bahreyn, Kazakistan, Suudi Arabistan, Meksika ve BAE hükümetleri ise şimdi savlara cevap vermedi. NSO Group da hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir