Connect with us

Ulusal Savunma

Fed Lideri Powell: Salgının iktisat üzerindeki tesirleri azalmaya devam etti lakin riskler devam ediyor

Powell, Fed’in siyaset faizini yüzde 0-0.25 aralığında sabit tutmasının akabinde görüntü konferans sistemiyle basın toplantısı düzenledi. Faiz …

Powell, Fed’in siyaset faizini yüzde 0-0.25 aralığında sabit tutmasının akabinde görüntü konferans sistemiyle basın toplantısı düzenledi.

Faiz oranlarının sıfıra yakın tutulması ve varlık alımlarının sürdürülmesinin, toparlanma tamamlanana kadar para siyasetinin ekonomiyi desteklemeye devam etmesini sağlayacağını belirten Powell, aşılamadaki ilerleme ve gibisi görülmemiş maliye siyaseti aksiyonlarının toparlanmaya güçlü takviye sağladığını söyledi.

Powell, ekonomik faaliyet ve istihdam göstergelerinin güçlenmeye devam ettiğine işaret ederek gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) bu yıl son yılların en süratli artışını kaydetme yolunda olduğunu tabir etti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok olumsuz etkilenen bölümlerin düzgünleşme gösterdiğinin fakat tam toparlanmadığının altını çizen Powell, iktisadın olağanlaşması ve devam eden siyaset dayanağının tesiriyle hanehalkı harcamalarının süratle arttığını anlattı.

‘Salgının iktisat üzerindeki tesirleri azalmaya devam etti lakin riskler devam ediyor’

Powell, genel ekonomik faaliyette olduğu üzere iş gücü piyasasındaki şartlar güzelleşmeye devam ettiğine dikkati çekerek bakım gereksinimleri, devam eden salgın endişeleri ve işsizlik sigortası ödemeleri üzere salgınla ilgili faktörlerin istihdam artışı üzerinde tartı oluşturduğunun görüldüğünü, bu faktörlerin gelecek aylarda azalmasının ve istihdamda güçlü kazanımlara yol açmasının gerektiğini lisana getirdi.

Enflasyonun kayda kıymet bir halde arttığını ve muhtemelen ölçülü hale gelmeden evvel gelecek aylarda yüksek kalmaya devam edeceğini belirten Powell, “Salgının başlangıcında ekonomik faaliyetin durması üzere iktisadın yine olağanlaşma sürecinin de gibisi görülmemiş. Tekrar açılma devam ederken darboğazlar, işe alma zorlukları ve öteki kısıtlar arzın ne kadar süratli ayarlanabileceğini sınırlamaya devam edebilir ve enflasyonun beklediğimizden daha yüksek ve daha kalıcı olma mümkünlüğünü yükseltebilir.” dedi.

Powell, enflasyonun seyrinin yahut uzun vadeli enflasyon beklentilerinin bankanın amaçlarıyla dengeli düzeylerin kıymetli ve ısrarlı bir halde ötesine geçtiğine dair işaretler görülmesi halinde siyaset duruşunu ayarlamaya hazır olacaklarını belirterek “Salgının iktisat üzerindeki tesirleri azalmaya devam etti lakin ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Varlık alımlarının suratındaki rastgele bir değişikliğin zamanlaması gelen bilgilere bağlı olacak’

Powell, Kovid-19 salgınında Delta varyantının kimi bölgelerde süratle yayıldığına dikkati çekerek aşılamada devam eden ilerlemenin daha olağan ekonomik şartlara dönüşü destekleyeceğini lisana getirdi.

İstihdam ve enflasyon gayeleri sağlanana kadar para siyasetinin destekleyici duruşunu sürdürmesini beklediklerini yineleyen Powell, bugünkü toplantıda varlık alımlarını azaltmak için belirlenen maksatlar doğrultusundaki ilerlemenin değerlendirilmeye devam ettiği aktarıldı.

Powell, “Gelecek toplantılarda Komite iktisadın amaçlar doğrultusundaki ilerlemesini tekrar kıymetlendirecek ve varlık alımlarımızın suratındaki rastgele bir değişikliğin zamanlaması gelen bilgilere bağlı olacaktır.” diye konuştu.

Faiz oranlarını artırmayı düşünmekten çok uzak olduklarına dikkati çeken Powell, faiz artırımını değil, varlık alım suratını ayarlamayı değerlendirdiklerini, ülkü olanın varlık alımlarını azaltmadan evvel faizleri artırmak olduğunu söz etti.

Powell, varlık alımlarının azaltılmasının zamanlaması hakkında ise rastgele bir karar vermediklerini belirterek bugünkü toplantının varlık alımlarını azaltma zamanlaması ve suratı konusunda birinci derinlemesine değerlendirmenin yapıldığını aktardı.

Delta varyantının ekonomik tesirlerinin, geçen yıl yaşanan Kovid-19 dalgasından daha az olmasının beklendiğini kaydeden Powell, tesirlerinin beklenip görüleceğini belirtti.

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir