Connect with us

Ulusal Savunma

Fatih Altaylı: Bu saatten Kıbrıs’ta BM’yi falan takmamalıyız, zira çok açık ki, takmayan kazanıyor

Habertürk muharriri Fatih Altaylı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘iki devletli tahlil’ teklifini …

Habertürk muharriri Fatih Altaylı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘iki devletli tahlil‘ teklifini kınamasını köşesine taşıdı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kapalı Maraş ve ‘iki devletli çözüm’ teklifini kınadığını hatırlatan Altaylı “Hadi ordan. Pabuçlarımı kınasınlar. Arsızlar.  47 yıldır süren bir sorun var ortada. Sorunun çözülmemesinin temel nedeni ise artık bizi kınayanlar. Avrupa Birliği’nin kendi prensiplerini yerle bir ederek Kıbrıs Rum Kesimi’ni Kıbrıs Cumhuriyeti ismiyle üyeliğe kabul etmesi bu sorunun tahlilini imkansız hale getiren en kıymetli adımdır” görüşünü lisana getirdi.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusunda ‘çözümsüz adımlar’ attığına dikkat çeken Altaylı, “Komşularla sıkıntısız ilgileri bile üyelik kriteri olarak gören AB, bölünmüş ve kendi içinde sıkıntılı bir ülkeyi AB’ye kabul ederek bu sorunun tahlilini imkansız hale getiren en kıymetli adımı atan taraftır. Sonrasında bugün bizi kınayan Birleşmiş Milletler’in o zamanki Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs’ta tek devletli tahlili getirmek için aslında Türk tarafının aleyhine pek çok öge içeren bir tahlil planı hazırladı” dedi.

Altaylı, “Kıbrıslı Türkler, Türkiye’deki AK Parti iktidarının da dayanağı ve talebiyle, her şeye karşın bu planı referandumla kabul ettiler” diyerek yazısını şöyle sürdürdü:

“Buna rağmen AB tarafından şımartılmış Rumlar plana hayır oyu verdiler.

Ve buna rağmen hiçbir bedel ödemedikleri üzere şımartılmaya da devam ettiler.

Bu şımarıklıkla tam bir çözümsüzlüğü dayattılar.

Artık iki devletli tahlilden diğer bir tahlil umudu kalmamışken Türklerin bu taraftaki gayretlerini kınayan ve kendi planını reddeden Rumlardan yana hal alan bir Birleşmiş Milletler.

Arsız dememin nedeni de bu esasen. 

Kıbrıslı Rumlar BM’ye köpek muamelesi yapıyor, onlar hala oraya yaltaklanıyor. 

Niçin mi!

Çok açık. 

Avrupa’da hiç problemsiz devletlerin bölünmesine kimsenin gıkı çıkmazken, fiili olarak bölünmüş bir ülkenin bunun yasal hale getirilmesine gösterilen reaksiyon bölünmeye değil, taraflardan birinin isminin başındaki “Türk” sözünedir.

İşin içinde Türkler olmasa idi Birleşmiş Milletler adayı kendi eliyle, merasimle böler iki tarafı başka farklı üye yapardı.

Bu saatten Kıbrıs’ta BM’yi falan takmamalıyız.

Zira çok açık ki, takmayan kazanıyor.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir