Connect with us

Güncel Haberler

Elektrikli motorla donatılan Rus uçağı birinci uçuşunu yaptı

Rusya İleri Araştırma Fonu’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada, elektrikli motorla donatılan Rus laboratuvar uçağı Yak-40LL’nin bugün …

Rusya İleri Araştırma Fonu’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada, elektrikli motorla donatılan Rus laboratuvar uçağı Yak-40LL’nin bugün milletlerarası havacılık ve uzay fuarı MAKS-2021’de gerçekleşen test kapsamında birinci uçuşunu yaptığı belirtildi.

Açıklamada, “MAKS-2021 Havacılık ve Uzay Fuarı’nda az evvel gaz türbinli motor ile üstün iletken elektrikli motor bazlı hibrit güç düzeneği ile donatılmış bir Yak-40 uçağının şov uçuşu gerçekleşti. Uçuş sırasında uçak elektrikli motorunu çalıştırdı” sözlerine yer verildi.

Gaz türbinli motor ile muhteşem iletken elektrikli motor bazlı hibrit güç düzeneği, iki standart turbojet motorunu tamamlıyor. Akü blokundan, 500 kW (680 beygir gücü) kapasiteli elektrikli motordan ve onu çalıştıran turboprop motor ve ona bağlı bir elektrik jeneratöründen oluşuyor. Elektrikli motor, muhteşem iletken teknolojilerinin kullanımı ve kriyojenik soğutma sayesinde benzerlerinden yüzde 5 ila 20 daha ekonomik. Hibrit düzeneğin uçağa takılmış haliyle birinci testleri şubat ayında Novosibirsk’te başlamıştı.

Moskova’nın çabucak dışında yer alan Jukovskiy Havaalanı’nda salı günü başlayan MAKS-2021 Memleketler arası Havacılık ve Uzay Fuarı yarın sona eriyor.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir