Connect with us

Ulusal Savunma

Çin, ABD’li 7 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulayacak

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin, 16 Temmuz’da Hong Kong’da faaliyet gösteren ABD’li şirketlere yönelik ikaz metni …

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin, 16 Temmuz’da Hong Kong’da faaliyet gösteren ABD’li şirketlere yönelik ikaz metni hazırladığı hatırlatılarak ortalarında eski ABD Ticaret Bakanı Wilbur Louis Ross’un da bulunduğu 7 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD Lideri Joe Biden hükümetinin, Hong Kong’da faaliyet gösteren ABD’li şirketlere ikazda bulunmasının bölgedeki iş ortamına ziyan verdiği ve ABD’nin kelam konusu aksiyonları ile memleketler arası hukuk normlarını ihlal ettiği kaydedildi.

Yabancı Yaptırımlarla Çaba Yasası kapsamında, yaptırım uygulanacak bireyler ortasında eski ABD Ticaret Bakanı Wilbur Louis Ross, ABD-Çin İktisat ve Güvenlik İnceleme Komitesi (USCC) Lideri Carolyn Bartholomew, eski Çin Kongre-İcra Komitesi (CECC) İşçi Müdürü Jonathan Stivers, Ulusal Demokrasi Enstitüsünden DoYun Kim, Milletlerarası Cumhuriyetçiler Enstitüsünün (IRI) kıdemli program yöneticilerinden Adam Joseph King ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çin Yöneticisi Sophie Richardson yer alıyor.

Yaptırım uygulanacaklar ortasında Washington merkezli Hong Kong Demokrasi Kurulu de bulunuyor.

ABD Hazine, Dışişleri, Ticaret ve İç Güvenlik Bakanlıkları, 16 Temmuz’da Hong Kong’da faaliyet gösteren ABD’li şirketleri bölgedeki riskler konusunda uyaran ortak tavsiye metni yayımlamıştı.

Metinde, ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinin akabinde Hong Kong’da oluşan “yeni yasal ortamın” bölgede faaliyet gösteren işletmeler, yatırımcılar, bireyler ve akademik kurumlar için belli riskler oluşturduğu tabir edilmişti.

Hong Kong’da yürürlüğe giren yeni güvenlik yasası
Çin’in en üst seviye yasama organı Ulusal Halk Kongresi (UHK) Daimi Komitesinde 30 Haziran 2020’de oy birliğiyle kabul edilen yasa, Devlet Lideri Şi Cinping tarafından da imzalanmıştı.

Devleti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan hareketleri yasaklayan yasa, Çin hükümetinin onayı sonrasında Hong Kong mahallî hükümetinin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yasa, içeriği prestijiyle asıl olarak Haziran 2019’da hatalıların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısına karşı başlatılan ve yıl sonuna kadar ağır kitle protestolarıyla sürdürülen hükümet tersi protesto hareketini gaye alıyor.

Yasa ile Çin medyasınca “Hong Kong’un vatan hainleri” olarak yansıtılan muhalif gazeteciler, iş insanları ve aktivistlerin ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının önü açılırken; bu kapsamda yasaklanan cürümleri işleyenlere 3 yıldan müebbete kadar mahpus cezası verileceği belirtiliyor.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir