Connect with us

Ulusal Savunma

‘Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın Brezilya’dan bu listeyle geldi’ tezi

‘Tosuncuk’ lakabıyla tanınan ve Türkiye’nin talebi üzerine Brezilya tarafından hudut dışı edilen Mehmet Aydın’ın resmi sorgusunun şimdi …

‘Tosuncuk’ lakabıyla tanınan ve Türkiye’nin talebi üzerine Brezilya tarafından hudut dışı edilen Mehmet Aydın’ın resmi sorgusunun şimdi başlamadığı ve Aydın’ın, Sao Paulo’dan yanında şirket dokümanlarını ve alacaklılar listesini de getirdiğini belirtildi.

Uçakta kendisini getiren polisler tarafından İstanbul polisine teslim edile Mehmet Aydın’a İstanbul Havalimanı’ndaki isimli tabiplikte sıhhat denetimi yapıldı.

Hürriyet’te yer alan bilgilere nazaran Çiftlik Bank kurucusu Aydın, daha sonra sorgusunun yapılacağı Mali Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Geceyi şubenin bodrum kattaki nezarethanesinde geçiren Aydın’ın resmi sorgusu başlamadı.

Mülakat havalimanında

Polisler, Mehmet Aydın’la İstanbul Havalimanı’ndaki Gaziosmanpaşa Adliyesi’nin ek binasında kısa bir mülakat yaptı.

Mülakatta polislerin, “Neden teslim oldun?” sorusuna Aydın, “Çok zorlandım. Ailemle büyük meseleler yaşadım, ayrılma noktasına geldim. Ailemle sorun yaşadığım için teslim oldum“ dedi. Yurtdışında etrafında de zorluklar çıkarıldığını belirten Aydın, “Borçlarımı ödeyeceğim. Borcum kadar alacaklarım da var. Borcumun büyük kısmını ödedim. Mağduriyetleri gidereceğim” halinde konuştu.

Aydın, Brezilya’dan yanında şirket dokümanlarını ve alacaklılar listesini de getirdiğini belirtti. Polisin bu evraklarla soruşturma sırasında ele geçen dokümanlar ortasında inceleme yaparak sorulara son halini vereceği belirtildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 4 gün gözaltı mühleti verdiği Mehmet Aydın’ı 3 avukat savunacak. 3 avukat dün sabah saatlerinde Aydın’la görüşmek için Emniyet’e geldi. Avukatlar Aydın’la yaklaşık 10 dakika görüştü. Aydın’ın 3 avukatından biri olan Fatih Kuş, görüşme sonrası, yurtdışına kaçırılan paralarla Bitcoin alındığı savlarına, “Şimdi yazılı tabiri alınmadı, ailesinin baskısı ile teslim olduğu tezleri yalan” dedi.

Aydın’ın resmi sorgusunun başlamadığı, polislerin Aydın’ın yanında getirdiği şirket dokümanları ve alacaklılar listesini inceledikten sonra soruların hazırlanarak resmi sorguya geçileceği belirtildi.

Mehmet Aydın hakkında İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden bir dava var.

Çiftlik Bank sistemindeki öbür sanıklar da bu davada yargılanıyor. Toplam 48 sanığın olduğu davada tutuklu olan yok. Mehmet Aydın burada ‘bir numaralı’ sanık. Hakkında 75 bin yıla kadar mahpus isteniyor. Savcılık şikâyetçi olanların mağdur olduklarına dair gösterdikleri kanıtları evvel uzmana gönderiyor. Şayet uzman incelemesinin akabinde mağdurlar savcılığa bildiriliyor ve savcılık soruşturma başlatıyor.

128 yeni mağdur

Bu kapsamdaki ‘2. Dalga’ mağdurların yer aldığı bir iddianame daha hazırlanmış ve mahkemedeki dava ile birleştirilmişti. ‘3. dalga’ olarak son soruşturmada toplam 128 yeni mağdur Mehmet Aydın’dan şikâyetçi oldu. Aydın’a işte bu 128 kişinin şikâyetine dair başlatılan soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildi. Aksi halde Tosun hakkındaki davada mahkeme tarafından direkt tutuklanacaktı. Lakin artık 4 gün boyunca emniyette kalacak ve teknik ayrıntıları âlâ bilen mali şube polisleri tarafından detaylı olarak sorgulanacak. Bu polisler ortasında finans ve iktisat hususlarında eğitim almış, ‘Ponzi’ ve dijital dolandırıcılık üzerine özel kurslara katılmış olanlar da var.

Brezilya’dan Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla İstanbul’a getirilen Mehmet Aydın için “Bileti de bedavaya getirdi” yorumları yapıldı. 

Bilet paraları yargılama sonucu çıkacak kararda ‘yargılama gideri’ olarak Aydın’dan tahsil edilecek. Aydın’ın getirilmesi sürecinde yapılmış diğer masraflar da varsa onlar da bu masraflara dahil edilecek. Mehmet Aydın’ın Sao Paulo’dan İstanbul’a geldiği biletin fiyatı yaklaşık 750 dolar.

Eşi 2.5 ay mahpusta kalmıştı

Mehmet Aydın, yapılan birinci mülakatta ailesiyle sorun yaşadığı için teslim olduğunu söylerken, eşi Sıla Aydın’ın soruşturma basamağında Bursa Karacabey 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla sözü alınmıştı.

Sıla Aydın yargılamanın yapıldığı Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen tabirinde, “Şirketin kuruluşunda ve ilerlemesinde hiçbir katkım olmamıştır. Bu şirketi yazılım şirketi olarak biliyordum. İnsanların para yatırdığı ve bir halde çıkar sağladığını biliyordum. Lakin katiyen şirketin idaresinde değildim. Hisse sahibi de değilim. Bu şirketin nasıl işlediğini de bilmiyorum. Ben mutlaka yurtdışına para yahut takı üzere maddi kıymeti olabilecek bir şey götürmedim” demişti.

Sıla Aydın, “Mayıs 2017 ve Ağustos 2017’de Arjantin ve Uruguay’da 15 gün olmak üzere iki sefer bulundum. Eşim Mehmet Aydın ise Türkiye’ye dönmedi. Ayrıyeten bizim konut almak üzere biriktirdiğimiz para benim adıma bankadaydı. 2017 Ekim diye, hatırlamadığım tarihte eşim benim hesabıma bu birikmiş parayı gönderince önlem kondu. Şu anda parayı da kullanamamaktayım” halinde söz vermişti.

‘Suç işlemek emeliyle kurulan örgüte üye olma’ ve ‘malvarlığı bedellerini yurt dışına çıkarmak’ hatalarından 17 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanan Sıla Aydın, soruşturma evresinde yaklaşık 2.5 ay cezaevinde kalmış, akabinde tahliye olmuştu. 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir