Connect with us

Ulusal Savunma

CHP’den 2 bin yeni belediye kelamı

Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun tarafından hazırlanan Mahallî İdareler Siyaset Dokümanı, 52 sayfadan ve 3 ana başlıktan oluşuyor. CHP, Mahallî …

Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun tarafından hazırlanan Mahallî İdareler Siyaset Dokümanı, 52 sayfadan ve 3 ana başlıktan oluşuyor. CHP, Mahallî İdareler Siyaset Evrakı ışığında, partinin Mahallî İdareler Islahatı Kanun Teklifi’ni yazmaya başlıyor. Kanun teklifi hazırlanarak TBMM’ye sunulacak. Dokümanda öne çıkan düzenlemeler özetle şöyle:

Belediyelerin yetkileri, öz gelirleri ve hizmet kapasiteleri arttırılacak. Belediyeler güçlendikçe hizmetler halka yakınlaşacak ve ucuzlayacak.

Belediye bütçeleri sadece nüfusa nazaran değil, kentin gereksinimlerine nazaran düzenlenecek. Mahallî idarelere ulaşım, irtibat üzere kimi alanlarda vergilerin muhakkak oranlarını toplama yetkileri verilecek, bağış toplama yetkileri genişletilecek.

Yakından idare unsuru

Lokal idarelerde yakından idare prensibi temel alınacak. Belediye sayıları artırılacak ve belediye başına düşen kişi sayısı düşürülecek. Halk, yaşadığı kentle ilgili kararların bir modülü olacak.

Kentler uzun vadeli planlamalarla sürdürülebilir siyasetler geliştirecek. Kentler doğal afetlere hazırlıklı olacak halde uzun vadeli tasarlanacak. Yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımı ve kırsal üretim teşvik edilecek.

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, çalışmaya ait olarak şunları söyledi:

“Yeni bir merkez-yerel istikrarı kuracağız. Lokal idareler devletin vatandaşa en yakın elidir. Siyasi iktidar o eli kesmek istiyor lakin biz güçlendireceğiz. Gelişmiş ülkelerde belediye başına düşen kişi sayısı 10 binlere inerken bu sayı Türkiye’de 60 binlere çıktı. Hizmetler halktan uzaklaştı. Gereksinimlere nazaran yetkilerini ve bütçelerini düzenleyerek kapatılan beldeler ile birlikte 2 bine yakın belediyeyi halkımızın hizmetine sunacağız. Belediye başına düşen kişi sayısını 60 binlerden 20 binlere düşüreceğiz. Hizmetleri halka yakınlaştıracağız.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir