Connect with us

Ulusal Savunma

CHP 36 husustan oluşan iktisat paketi hazırladı

Cumhuriyet’ten Fazilet Sevgi’nin haberine nazaran, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İktisat Masası, yaptığı toplantıda partinin mümkün bir erken …

Cumhuriyet’ten Fazilet Sevgi’nin haberine nazaran, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İktisat Masası, yaptığı toplantıda partinin mümkün bir erken seçimde sunacağı ‘İlk 100 gün vaatleri’ni hazırlamaya başladı. 

Görüntü konferans sistemiyle gerçekleştirilen toplantıya katılan İktisat Masası üyeleri, personel, emekli, esnaf, çiftçi, endüstrici, gençlik ve mülteci probleminin tesirlerine yönelik ana başlıklarda seçmene neler vaat edilebileceğini görüştü. 

Edinilen bilgilere nazaran toplantıda ‘6X6 formülü’ne karar verildi. CHP’nin logosundaki 6 oku temsilen, “6 ana başlık altında 6’şar somut vaat olmak üzere toplam 36 unsurdan oluşan bir iktisat paketi” hazırlanacak.

‘Türkiye Varlık Fonu kaldırılacak’

Edinilen bilgilere nazaran, CHP’nin, ‘6X6=36’ formülünde yer alması mümkün vaatlerden kimileri şöyle:

“- Kuruluşundan itibaren tartışmalarla gündeme gelen Türkiye Varlık Fonu kaldırılacak.

– Kamu, özel işbirliği modeli ile inşa edilen, yüklü Hazine garantileri nedeniyle tenkitlere husus olan köprü, otoyol, hastane ve havalimanı üzere yatırımlar kamulaştırılacak.

– Son günlerde kamuoyunda ekonomik tesirleri de tartışılan ‘sığınmacı’ ve ‘düzensiz göç’ meselesinin kesin tahliline yönelik daha evvel açıklanan teklifler ışığında somut bir yol haritası sunulacak.

– Pandemi devrinde devletten gereğince takviye alamayan ve bankalara yönlendirilen esnafın geri ödemekte zorlandığı kredi borçlarının faizleri silinecek, ana paranın ise makul ölçüde taksitle geri ödenebilmesine imkan tanınacak.

– Çıkarılacak kararname ile stopaj vergisi kaldırılacak.

– Çiftçilerin de banka ve tarım kredi kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizleri sıfırlanacak, anaparanın makul taksitlerle geri ödenmesi imkânı getirilecek. 

– Taban fiyattan vergi kesintisi kaldırılacak.

‘İşçinin birikimi personel için kullanılacak’

– Her ay çalışanların maaşından yapılan kesintilerle oluşturulan İşsizlik Fonu’ndaki birikimden teşvik ya da dayanak ismi altında patrona para aktarılmayacak. Personelin birikimi personel için kullanılacak.

– Yardıma gereksinim duyan yurttaşlara verilen toplumsal dayanakların tek çatı altında toplanmasını öngören Aile Dayanakları Sigortası (ADS) yaşama geçirilecek. ADS ile maaşlar, ailedeki bayanların hesabına yatırılacak, yoksulluk hududunun altında aile kalmayacak, gençlere eğitim, çocuklara beslenme dayanağı sağlanacak.

– İşsizlik nedeniyle öğrencilik devrinde aldığı KYK kredisinin borcunu ödeyemeyen gençler için hacizler kaldırılacak, faizler silinecek. Borçlu gençler, iş bulduklarında makul taksitler ile geri ödeme yapabilecek.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir