Connect with us

Ulusal Savunma

Bilim Şurası üyesi Prof. İlhan: 4. dalga ‘aşısızlar pandemisi’ olabilir

Toplum Bilimleri Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki aşılama çalışmalarını, 2. ve 3. dozun kıymetini TRT Haber canlı …

Toplum Bilimleri Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki aşılama çalışmalarını, 2. ve 3. dozun kıymetini TRT Haber canlı yayınında kıymetlendirdi. 

Delta varyantının bilhassa aşı olmayanlarda tesirinin daha fazla olacağı istikametinde araştırmalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:

“2 doz aşısını yaptıran vatandaşlarımızın sayısı 21,5 milyonu geçmiş durumda. Lakin bunun maksadın 3’te 1’i olduğunu vurgulamak gerekiyor. Şu an 2 doz aşılamada yüzde 34’lerdeyiz. ‘Ben 1. dozu oldum, 2. dozu olmayabilir miyim?” ya da ‘Ben gencim koronavirüs beni etkilemez mi?’ diyenlerin olduğunu görüyoruz. Son periyotta hastanede yatanlara baktığımızda aşısız olanların çoğunlukta olduğunu vurgulamak lazım. Bu bize aşının koruyuculuğunu gösteriyor. Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var. Bu sebeple 4. dalgayı ülkemizde en az hasarla atlatmamız için yapmamız gereken şey aşıya tartı vermek ve maske, aralık, hijyen kurallarına dikkat etmek.”

Bayram nedeniyle yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, korunma tedbirlerinin son derece kıymetli olduğunu vurgulayarak fakat aşılamayla bu salgının üstesinden geleceğimizi söyledi.

 

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir