Connect with us

Ulusal Savunma

Bilim insanları 890 milyon yıl öncesine ilişkin hayvan fosili buldu: ‘En eski hayvan fosili olabilir’

CBC’in haberine nazaran, Kanada’nın Ontario eyaletindeki Laurentian Üniversitesi Paleontoloji ve Jeoloji Profesörü Elizabeth Turner, ülkenin …

CBC’in haberine nazaran, Kanada’nın Ontario eyaletindeki Laurentian Üniversitesi Paleontoloji ve Jeoloji Profesörü Elizabeth Turner, ülkenin kuzeybatısında yüz milyonlarca yıl evvel yaşamış süngerlere ilişkin olduğu düşünülen kalıntılar keşfetti.

Turner, gün yüzüne çıkarılan fosillerin sünger iskeletleri olduğunu ve hayvan hayatını 890 milyon yıl öncesine götürebileceğini söz etti.

Göttingen Üniversitesi Jeobiyoloji Profesörü Joachim Reitner de kelam konusu bulgulara dair, “Bu (sünger) iskelet çok karakteristik ve bilinen karşılaştırılabilir gibisi yok” dedi.

Reitner, Turner’ın araştırmasına ait makalesindeki bulguların, hayvan soyağacında da kilometre taşı olduğunu ve cinsin kökeninin kestirim edilenden çok daha öncesine kadar gittiğini kanıtladığını belirtti.

Süngerler, yeryüzündeki en eski hayvan çeşidi olarak kabul edilirken bilimsel datalar bu tipe ilişkin en eski bulguların 535 milyon yıl öncesine kadar gittiğine işaret ediyordu.

Araştırmaya bahis olan fosillerin ise bilinen sünger tarihini yaklaşık 350 milyon yıl öncesine kadar götürebileceği kaydediliyor.

Rusya’nın kuzeybatısındaki Beyazdeniz kıyılarında bulunan Dickinsonia fosili, bilinen hayvan hayatını 558 milyon yıllık öncesine kadar götürmüştü.

Araştırmanın sonuçları, Nature mecmuasında yayımlandı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir