Connect with us

Güncel Haberler

Biden’dan Venezüella’da kendini ‘geçici başkan’ ilan eden Guaido’ya takviye iletisi

ABD Lideri Joe Biden, Venezüella Ulusal Bağımsızlık Günü hasebiyle yazdığı mektupta, Washington’un kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden …

ABD Lideri Joe Biden, Venezüella Ulusal Bağımsızlık Günü hasebiyle yazdığı mektupta, Washington’un kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden muhalif başkan Juan Guaido‘ya olan takviyesini yineledi.

Biden, mektubunda “Her zamankinden daha fazla, barışçıl ve demokratik bir geçiş yoluyla tüm Venezüellalılar için buradaki özgürlük gayretini desteklemeye kararlıyız” tabirlerine yer verdi.

ABD ve Avrupa Birliği (AB), 25 Haziran’da yayınladığı ortak bir bildiriyle, sağlam seçimlere hakikat ilerlemeler olması halinde yaptırımları ‘gözden geçirmeye’ hazır olduklarını bildirmişti.

Öte yandan Venezüella Devlet Lideri Nicolas Maduro hükümeti ile muhalefet ortasındaki görüşmeler haftalardır sürdürülüyor.

Washington ve Caracas, 2019 yılının başlarında Beyaz Saray’ın Guaido’yu ‘geçici başkan’ olarak tanımasının akabinde diplomatik bağlantıları kesmişti.

ABD’nin Caracas Büyükelçiliği, kapatılarak buradaki faaliyetler Kolombiya’nın başşehri Bogota’daki temsilcilikten yürütülmeye başlamıştı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir