Connect with us

Güncel Haberler

Biden’dan, ABD’ye getirilecek Afgan mülteciler için 100 milyon dolarlık fon

ABD, Afganistan’da ABD ile iş birliği yapan ve Özel Göç Vizesi (SIV) ile ülkeye göç etmek isteyen Afganları tahliye etmeye hazırlanıyor. Beyaz …

ABD, Afganistan’da ABD ile iş birliği yapan ve Özel Göç Vizesi (SIV) ile ülkeye göç etmek isteyen Afganları tahliye etmeye hazırlanıyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın Afganistan’dan ABD’ye getirilecek Afgan göçmenlerin muhtaçlıklarının karşılanması emeliyle 100 milyon dolar fiyatındaki fon talebini onayladığı duyuruldu. Ayrıyeten Biden’ın, birebir gereksinimleri karşılamak için devlet kurumları üzerinden verilecek hizmet ve kontratlar aracılığıyla 200 milyon doların da kullanılması için yetki verdiği aktarıldı.

Birinci Afgan kümesinin bu ay ABD’ye ulaşması bekleniyor

Afganistan’dan birinci tahliye edilenlerin ay sonundan evvel Virginia’daki ABD askeri üssü olan Fort Lee’ye getirilmesi bekleniyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, üsse yaklaşık 2 bin 500 Afgan’ın getirilebileceği belirtilmişti. Biden idaresi, Özel Göç Vizesi’ne müracaatta bulunanların ve ailelerinin getirilebileceği yurt içi ya da yurt dışındaki başka tesisleri de pahalandırıyor.

“Özel Göç Vizesi” müracaatında bulunanlar, ABD’nin Afganistan’dan geri çekilme sürecinin başlamasıyla ülkede ilerleyişini arttıran Taliban’ın atak riski nedeniyle ABD’ye gidiyor.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir