Connect with us

Güncel Haberler

Belaruslu muhalif önder Tihanovskaya: Belarus’a en güçlü yaptırımlar uygulansın

Çarşamba günü ABD Lideri Joe Biden ile görüşen Belaruslu muhalif Svetlana Tihanovskaya, bugün CNN’in konuğu oldu. Tihanovskaya, Beyaz Saray’daki …

Çarşamba günü ABD Lideri Joe Biden ile görüşen Belaruslu muhalif Svetlana Tihanovskaya, bugün CNN’in konuğu oldu.

Tihanovskaya, Beyaz Saray’daki görüşmenin akabinde Belarus’u ‘demokrasiye şiddetsiz geçişin’ bir örneği haline getirmeye yardım etmesi için ABD Başkanı’na davette bulunduğunu belirtti.

Tihanovskaya, “ABD’nin Belarus rejimine en güçlü yaptırımları uygulayacağını ve AB yaptırımlarından sonra kalan açıkları kapatacağını umuyorum” dedi.

ABD Lideri ile görüşmede hangi mevzuların ele alındığı sorusuna detaylı cevap vermekten kaçınan Tihanovskaya, “Bir çok mevzu ele alındı ve konuştuğumuz her şeyin uygulanacağından eminim” diye konuştu.

CNN sunucusunun, Biden’dan rastgele bir kelam alıp almadığı sorusuna ise Tihanovskaya, “Söz alma peşinde değiliz. Birlikte, var olan durumdan kurtulmanın yollarını bulmaya çalıştık” karşılığını verdi.

Yaklaşık iki haftadır ABD’de bulunan Tihanovskaya, daha evvel ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland ve ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Derek Scholle ile bir ortaya gelmişti. Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken de katılmıştı. Tihanovskaya, daha sonra ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile de bir görüşme gerçekleştirmişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir