Connect with us

Güncel Haberler

Başbakan Yardımcısı Novak, Rusya ve Türkiye iş dünyasını iklim projelerini incelemeye çağırdı

Moskova’da başlayan Rus-Türk İş Forumu çerçevesinde konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, “Şu anda muhakkak oranda bir dengesizlik var. Rusya …

Moskova’da başlayan Rus-Türk İş Forumu çerçevesinde konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, “Şu anda muhakkak oranda bir dengesizlik var. Rusya’dan Türkiye’ye çeşitli güç eserlerinin sevkiyatının daha fazla yapıldığını görüyoruz. Bu eserler ortasında gaz, doğalgaz, petrol eserleri, kısmen kömür yer alıyor, yüksek teknoloji kesiminde de daha düşük bir oranda bu görülüyor. Bu da tam olarak geliştirilmesi gereken bir potansiyel” sözlerini kullandı.

Güç, tarım, ticaret ve bilişim, ilaç, gemi ve uçak inşaatı üzere klasik işbirliği alanları olduğunu hatırlatan Novak, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bugün ekonomik kalkınma bakımından itici güç haline gelen öteki öbür sektörlerler var. Bildiğiniz üzere ekonomilerdeki karbon yoğunluğunun, kirletici ve karbondioksit emisyonlarının azaltılmasının amaçlandığı iklim gündemi üzere bir yönelim var. Bu da gelecekteki işbirliği alanlarımızdan biri. Hidrojen, karbondioksitten faydalanma, bu yeni güç kaynaklarının taşınması için yeni teknolojilerin geliştirilmesi tarafında ortak bir taban bulmamız gerekiyor. Bu sebeple sizleri bu alanda düşünmeye ve tartışmaya çağırıyorum.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir