Connect with us

Ulusal Savunma

Bakan Pakdemirli’den kuraklıkla uğraş açıklaması: ‘Çeşitli projeler yürütülüyor’

Türkiye’de, yetersiz yağışlar nedeniyle su ve kuraklık ana gündem hususlarından biri oldu. Uzmanlar su krizi yaşanmaması için hemen gerekli …

Türkiye’de, yetersiz yağışlar nedeniyle su ve kuraklık ana gündem hususlarından biri oldu. Uzmanlar su krizi yaşanmaması için hemen gerekli tedbirlerin alınması davetinde bulunurken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamaları bütün çalışmaların ‘proje aşamasında’ olduğunu ortaya koydu.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine nazaran Pakdemirli, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yeraltı sularının durumunu sorduğu önergesine cevap verdi ve içme ve kullanma suyu, ziraî ve endüstriyel su kullanımında kayıpları azaltmak ve verimliliği artırmak için bakanlık tarafından çeşitli projeler yürütüldüğünü kaydetti.

Alternatif kaynaklar

Kullanılmış suların yine devreye alınması için alternatif su kaynak çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Pakdemirli, şunları söz etti:

“25 ırmak havzasında nitrata hassas bölgelerin belirlenmesi ve bu bölgelerdeki sularda ziraî faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliğinin önlenmesi için gerekli önlemlerin hazırlanması çalışmaları yürütülmektedir.”

Önerge sahibi CHP’li Gürer ise Türkiye’de içme ve sulama suyunda 50 yıl içinde ıstırapların artacağını vurgulayarak, “Bu süreci yanlışsız yönetmek sorunu ötelemenin tek yoludur. Bakan Pakdemirli’nin verdiği karşılıklar 20 yıldır iktidar olan partinin kapsamlı bir çalışma programının olmadığını göstermektedir” dedi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir