Connect with us

Ulusal Savunma

Bakan Pakdemirli selin vuduğu Artvin’de: Vatandaşımız kendini muhafazanın, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sel bölgesinde vatandaşlarla görüştü, ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Kapisre deresindeki taşkın …

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sel bölgesinde vatandaşlarla görüştü, ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti.

Kapisre deresindeki taşkın müdafaa çalışmalarını inceleyen Bakan Pakdemirli, taşkın nedeniyle hem yol hem de içme suyu sınırında sorun olduğunu söyledi.

DHA’nın aktardığına nazaran, önceliklerinin içme suyu çizgisinin bir an önce yapılması olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, “Bunun için gerekli tahkimatları dere içinde yapıyoruz. Bunun ardından de Özel Yönetim takımları, içme suyu sınırını bağlayacak duruma gelecektir. Süreksiz olarak bölge halkına su dağıtılıyor. Kapisre deresi, olağanda hesaplananın 1.5 mislinden daha fazla bir debiyle karşı karşıya kaldı. En az 200 yıllık tarihinde de bu türlü bir debinin olmadığını görüyoruz” diye konuştu. 

‘Tedbir almaya devam edeceğiz’

Bölgede yağışların süreceğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Bugün de Rize, Artvin ve kuzey bölgelerinde yağış bekliyoruz. Bu yağışlar geçen günlerde aldığımız yağışlar kadar fazla olmasa da toprağın doygun olmasından dolayı tekrar vatandaşlarımızı taşkın ve sel durumlarına karşı uyarıyoruz. Hayatın olağana dönmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz, yarına kadar bu çalışmaları bitiririz. Ardından de hem Rize hem Artvin’de süratli bir halde yapılacak ihaleyle 20 kilometre kadar duvar tahkimatlarını yapacağız. Rize’de 87 taşkın müdafaa tesisi, Artvin’de de 67 taşkın muhafaza tesisi etkin formda çalışıyor. Şayet ana derelerde bugüne kadar yapılmış tahkimatlar olmasaydı, bölgemizde daha büyük problemlerle karşılaşabilirdik. Bu hususta önlem almaya devam edeceğiz” dedi.

Heyelanlarda kopup giden alanların çoğunlukla çaylık alanlar olduğunu söz eden Bakan Pakdemirli şöyle konuştu:

  • “Ekiplerimiz, çaya ziyan vermeden çaylık bitkilerin ortasında esaslı bitkilerin yetişmesi ismine çalışma başlattı. Heyelanlara destekli çaylık oluşturma maksadı içindeyiz. Bu çalışmaları da yapmamız gerekiyor. Taşkınların sebebiyle ilgili çalışmaları da daima birlikte yapmamız gerekiyor. En kısa müddette yaraları saracağız. Bölgeye 20 ile 50 kilogram ortasında bir yağış düşeceği söyleniyor. Bu yağış, başka yağışların çok altında lakin toprak çok doygun olduğu için taşkın ve heyelan riski var. O nedenle herkesin dikkatli olması gerekiyor”

Sel ve heyelanları tedbire ismine çalışmalar yürütüldüğünü tabir eden Bakan Pakdemirli, “Devlet bu kadar yatırım yapmış, bu kadar daha yapsa bunları büsbütün engelleme imkanımız olmayacak. Zira ister istemez bu taşkınlar beklenmedik bir şey. Dün burada beklenmeyeni yaşadık ve bunlar devam edecek. Karadeniz sıkıntı bir coğrafya, küçüklü büyüklü 120 bin dere var. Bu derelerin hepsini tahkim edemeyiz. Evvel vatandaşımız kendini müdafaanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak. En azından taşkın ve sel anlarında derelerden uzak durmanın yollarını arayacak” dedi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir