Connect with us

Askeri Havacılık

Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi Konya’da Yapıldı

Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi Konya'da Yapıldı

NATO, Azerbaycan, Katar, Pakistan, Türk Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin iştirakiyle 21 Haziran-2 Temmuz tarihleri ortasında yapılması planlanan Memleketler arası Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi’nin basın ve seçkin gözlemci günü, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezindeki brifingle başladı. Brifingin akabinde, eğitime katılan ögeler, pistte uçuşlarını gerçekleştirdi.

Daha evvelki yıllarda icra edilen eğitimlere “gözlemci” statüsüyle katılan Azerbaycan, bu yıl birinci kez “katılımcı unsur” statüsünde kendi hava ögeleriyle eğitimde yer aldı. Eğitime, NATO E-3A, Azerbaycan ikişer SU-25 ve MIG-29, Katar 4 Rafale, Pakistan 5 JF-17, Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ikişer fırkateyn ve hücumbot, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise 39 F-16, 2 KC-135R, birer E-7T ve ANKA S ile iştirak sağladı.

Uluslararası Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi esnasında bir birinci olarak, NATO Mukabele Kuvvetine (NATO Response Force- NRF) taahhüt edilen kabiliyetlerin sertifikasyon kıymetlendirmesi de icra edildi. Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Vazife Kuvvetlerine, Türk Hava Kuvvetleri tarafından taahhüt edilen 6 adet F-16, 1 adet KC-135R tanker uçağı ve 6 adet Stinger Hava Savunma Timinin harbe hazırlık ve birlikte çalışılabilirlik yeteneği, NATO ve ulusal ögeler tarafından denetlendi.

Program kapsamında MSB Mehteran Birliği birbirinden hoş marşları seslendirirken, SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları da şov uçuşu yaptı.

TSK’ya ilişkin KC-135R’den Polonya’ya ilişkin 10 tane F-16 uçağına yakıt ikmali
Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Hava Kuvvetlerine ilişkin tanker uçağı ile Polonya hava alanı üzerinde yakıt ikmali gerçekleştirildiği tabir edildi. Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ilişkin 1 adet KC-135R tanker uçağıyla ATARES (Havada Yakıt İkmali ve Nakliye Hizmetlerinin Değişimi) kapsamında Polonya hava alanında 10 adet Polonya F-16 uçağına havada yakıt ikmali takviyesi sağlandı.” tabirlerine yer verildi.

Kaynak: DefenceTurk

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir