Connect with us

Ulusal Savunma

AK Parti Sözcüsü Çelik: BMGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz

Çelik, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’ta iki devletli tahlil ve kapalı Maraş …

Çelik, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’ta iki devletli tahlil ve kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ait kelamlarını kınama açıklamasına reaksiyon gösterdi. 

Twitter’dan açıklama yapan Çelik, “Cumhurbaşkanımız son KKTC ziyaretinde Kıbrıs Türkü’nün hak ve menfaatlerini bir sefer daha güçlü biçimde savundu. Cumhurbaşkanımızın adadaki gerçeklere ve hukuka uygun açıklamalarına karşı birtakım ülkeler açıklamalar yaptı. Bu ülkelerin hukuksuz açıklamalarını tümüyle reddediyoruz” dedi. 

Çelik, şu tabirleri kullandı: 

  • Cumhurbaşkanımız, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la birlikte KKTC’nin Maraş bölgesinin açılmasına dair güçlü ve hukuka uygun bildiriler verdi. Buna karşı çıkan ülkelerin söyledikleri hukuka uygun değildir; yalnızca Rum-Yunan propagandasına dayanmaktadır.
  • KKTC’nin Maraş açılımının ikinci evresine dair BMGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz. Bu açıklama Rum-Yunan ikilisinin temelsiz savlarına dayanmaktadır.
  • Maraş, açılmadığı ve askeri bölge ilan edildiği haliyle de KKTC toprağıdır. Maraş’a dair yürütülen açılım, mülkiyet haklarına hürmet çerçevesinde yürütülmektedir ve milletlerarası hukuka uygundur.
  • BMGK kararları, mülkiyet haklarını ve egemenlik haklarını ihlal edemez. Gelinen noktada alandaki gerçekliğin gözardı edilmesi sürdürülemez hale gelmiştir. Maraş’ta mağduriyetlerin giderilmesi gereklidir. Ada gerçeklerine ve hukuka uygundur
  • Memleketler arası toplum adadaki gerçeklikle yüzleşmeli, Türk tarafının âlâ niyetine karşın Rum tarafının tavrı nedeniyle iki bölümlü federal tahlilin artık seçenek olmadığını görmelidir. KKTC’ye yönelik haksızlıklara son verilmelidir.
  • KKTC’nin sunduğu yapan ve gerçekçi öneriyi destekliyoruz. Kıbrıs problemine dair yegane adil ve kalıcı tahlilin Türk halkının eşit egemenliği ve statüsüne dayalı bu tahlil olduğuna inanıyoruz. KKTC vardır ve var olacaktır.
  • Cumhurbaşkanımızın kelamlarına karşı açıklama yapan BMGK, bu tutumuyla prestij kaybına uğramaktadır. Cumhurbaşkanımızın açıklamaları barıştan ve hukuktan yana olan herkesin desteklemesi gereken açıklamalardır.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir