Connect with us

Uluslararası Savunma

Airbus Şirketi Askeri Uydularını Güçlendiriyor

Airbus Şirketi Askeri Uydularını Güçlendiriyor

Avrupa’nın başkan askeri uydu irtibat hizmetleri sağlayıcısı olan Airbus, başta Avrupa ülkeleri ve NATO müttefikleri olmak üzere silahlı kuvvetlere yeni bir UHF bağlantı hizmeti sunabilecek. UHF frekans bandı nispeten kıt bir yörünge kaynağı olduğundan, bu hizmet dünyadaki kapasite eksikliğini telafi edecek. Airbus, uydunun 2024’ün birinci yarısında planlanan lansmanından çok evvel, birinci kesin siparişleri için muahede imzaladı.

UHF yükü, Airbus’ın Toulouse’daki Ağ Operasyonları Merkezi’nden işletilecek. 18 UHF kanalı, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya’nın büyük kısımlarının yanı sıra Atlantik Okyanusu (doğu Brezilya) ve Hint Okyanusu (batı Avustralya’ya) üzerinden 200 kadar ülkenin eşzamanlı irtibatını sağlayacak.

Askeri UHF uydu sistemleri
Askeri UHF uydu sistemleri, silahlı kuvvetler tarafından karada, denizde ve havada operasyonlar için kullanılıyor. Yüksek seviyede ortak çalışabilme özelliğine sahip olmaları nedeniyle çok uluslu ve koalisyon operasyonları için epeyce yararlı bir hizmet olarak öne çıkıyor. UHF bandı çok esnek, hafif, sağlam ve son derece inançlı bir bağlantı aracı sunduğundan Özel Kuvvetler ünitelerinin de ilgisini çekiyor. Çeşitli silahlı kuvvetlerin gereksinimlerini karşılamak için karada, denizde ve havada kullanım için geniş bir terminal yelpazesi mevcut.

Airbus, UHF askeri satellite bağlantı hizmetlerini işletme konusunda eşsiz bir tecrübeye sahip olmakla birlikte bu yeni yük, uydunun tüm ömrü boyunca portföyünü de geliştirecek. Airbus, askeri birlikler için özel askeri satellite bağlantısı sağlayan tek şirket olarak (UHF, X, Ka Mil) ve ticari (L, C/Ku, Ka) frekans bantları ve uygulamalarının tamamını kapsayan bir operatör olarak görülmektedir. EUTELSAT 36D uydusu, Eurostar Neo platformuna dayalı olarak Airbus tarafından inşa edilecek. UHF yüküne ek olarak, TV yayını için 70 Ku-band alıcı/verici ile de donatılacak.

Kaynak: DefenceTurk

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir