Connect with us

Güncel Haberler

ABD’li senatörlerden Kuzey Akımı-2 ültimatomu 

ABD Senato Bankacılık Komitesi’nden bir küme Cumhuriyetçi senatör, ABD Lideri Joe Biden idaresinin Kuzey Akım-2 doğalgaz boru sınırı projesi ile …

ABD Senato Bankacılık Komitesi’nden bir küme Cumhuriyetçi senatör, ABD Lideri Joe Biden idaresinin Kuzey Akım-2 doğalgaz boru sınırı projesi ile ilgili tavrını değiştirmemesi halinde iki Hazine Bakanlığı adayını engelleme tehdidinde bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’e yazdıkları mektupta senatörler projenin ‘ABD, müttefikleri ve partnerlerinin güvenlik çıkarlarına direkt ziyan verdiğini’ ileri sürdü.

Mektubun gerisindeki isimler Pat Toomey, Richard Shelby, Mike Crapo, Tim Scott, Mike Rounds, Thom Tillis, John Kennedy, Bill Hagerty, Cynthia Lummis, Jerry Moran, Kevin Cramer and Steve Daines.

Senatörler ayrıyeten projenin tamamlanmasının Rusya Devlet Lideri Vladimri Putin’in Avrupa üzerindeki ‘kötücül etkisini’ artıracağını ve Ukrayna’nın halihazırda hassas olan güvenliğini istikrarsızlaştıracağını sav etti.

Mektupta, “Sizi Kuzey Akım-2 ile ilgili izlenen yolu değiştirmeye ve Kongre’nin Avrupalı müttefikleri ve partnerleri için Rusya’nın makus gayeli saldırganlığına karşı uzun vakittir yürüttüğü savunmaya katılmaya çağırıyoruz” sözleri kullanıldı.

Hususla ilgili Hazine Bakanlığı yetkililerinden bir açıklama şimdi gelmedi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir