Connect with us

Güncel Haberler

ABD’den Dedeağaç’a yüzlerce tank ve zırhlı araç sevkiyatı

ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi’nden (DVIDS) yapılan açıklamada, Türkiye’ye 40 kilometre uzaklıkta bulunan ABD’nin Dedeağaç üssüne …

ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi’nden (DVIDS) yapılan açıklamada, Türkiye’ye 40 kilometre uzaklıkta bulunan ABD’nin Dedeağaç üssüne gönderilen tank ve zırhlı araç sevkiyatına ait ayrıntılar yer aldı.

Açıklamada, “598. Ulaştırma Tugayı, 21. Tiyatro İkmal Komutanlığı, 20 Temmuz Salı günü Dedeağaç’ta tanklar, Bradley Savaş Araçları ve çeşitli takviye ekipmanlarını içeren yaklaşık 400 araç ve konteyneri boşaltmaya başladı. Ekipman 1. Zırhlı Tugay Savaş Timi, Fort Riley, Kansas’tan 1. Piyade Tümeni. 1. ABCT, Atlantic Resolve’yi desteklemek için Avrupa’ya konuşlandırılan sekizinci zırhlı tugaydır. Limandaki birinci etabın akabinde, ekipman demiryolu ve ticari çizgi nakliyatı ile orta ve doğu Avrupa’daki ileri operasyon yerlerine taşınacak” denildi.

DVIDS, sevkiyatla ilgili fotoğrafları, “Dedeağaç’ın stratejik olarak pozisyonlandırılmış limanı, ABD Ordusu kuvvetleri için kritik derecede değerli bir ulaşım ve lojistik merkezi haline geldi” mesajıyla paylaştı.

‘Bu bir dönüm noktası’

598. Ulaştırma Tugayı Albayı Joshua D. Hirsch, sevkiyata ait yaptığı açıklamada, “Mevcut operasyon, ABD Ordusunun, ABD Büyükelçiliği’ndeki kurumlar ortası ortaklarımız, Yunanistan’daki müttefiklerimiz ve sanayi ortaklarımızla birlikte bu muazzam limanın imkanlarından yararlanmak için ortaya koyduğu tüm gayretlerin doruk noktasını temsil ediyor. M1’lerin, Bradley’lerin ve öteki zırhlı ve paletli araçların geliş ve gidişini desteklemek için limanı birinci sefer kullandık. Bu, buradaki tüm takım için inanılmaz bir dönüm noktası” dedi.

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir