Connect with us

Güncel Haberler

ABD’de gözaltı sırasında şüpheliyi silahla tehdit eden polisler tutuklandı

ABD’de, polis şiddeti olaylarına bir yenisi daha eklendi. ABD’nin Colorado eyaletinde yer alan Aurora kentinde 23 Temmuz tarihinde polis memuru …

ABD’de, polis şiddeti olaylarına bir yenisi daha eklendi. ABD’nin Colorado eyaletinde yer alan Aurora kentinde 23 Temmuz tarihinde polis memuru John Haubert, üzerinde cürüm kaydı olan Kyle Maurice Vinson’ı gözaltına aldığı sırada kendisini vurmakla tehdit ederek, başına silahı ile tekraren vurarak kendisini darp etmişti ve boynuna yaklaşık 40 saniye boyunca baskı uygulamıştı. Yaşanan olayın akabinde 29 yaşındaki Vinson, aldığı darbeler nedeniyle hastaneye kaldırılarak başına 6 dikiş atılmıştı. Kan donduran olayın akabinde Aurora Polis Departmanı tarafından dün Haubert’ın olay anına ilişkin beden kamerası imajları yayınlandı.

İmgelerde, Haubert’ın Vinson’ın başına üst üste tekraren silahıyla vurarak, “Hareket edersen seni vururum” tehditleri duyulurken, Vinson’ın ise gözaltına alındığı sırada polis memurlarına, “Ben bir şey yapmadım dostum. Yalnızca hayatım için savaşıyordum adamım. Nefes bile alamıyorum” tabirlerini kullanması dikkat çekti. Ayrıyeten Vinson’ın başına aldığı darbeler nedeniyle yerde kanlar içinde kaldığı görülürken, polis memuru Haubert’ın Vinson’a durmadan vurmaya devam etmesi ise izleyenlerin kanını dondurdu.

‘Reform yapmaya ve fark oluşturmaya çalışıyoruz’

İmajların yayınlanmasının çabucak öncesinde Aurora Polis Departmanı Müdürü Vanessa Wilson dün düzenlediği basın açıklamasında, polis memurlarının aksiyonlarını “alçaklık” olarak nitelendirerek, “Umarım bugün burada size verdiğimiz şeffaflık ve polis departmanımızın süratli aksiyonu, kimilerinizi gerçek şeyi yapmaya çalıştığımıza inandırabilir. Islahat yapmaya ve fark oluşturmaya çalışıyoruz, Bu Aurora Polis Departmanı değil. Bu bir suç” sözlerini kullandı. Pazartesi günü beden kamerası manzaralarını inceledikten sonra bir içişleri soruşturması buyruğu verdiğini belirten Wilson, halkın ne olduğunu bilmeye hakkı olduğu için imajları yayınlamaya karar verdiğini bildirdi.

Ayrıyeten Aurora Polis Departmanı tarafından yapılan açıklamada, polis memuru Haubert’ın birinci derece atağa teşebbüs, ikinci derece taarruz ve tehdit savlarının yanı sıra birinci derece resmi vazifesi berbata kullanmakla suçlandığı ve Vinson’ı mevtle tehdit etmesi nedeniyle tutuklandığı kaydedildi. Departman, gözaltı sırasında olay yerinde misyonlu olan polis memuru Francine Martinez’in ise olay sırasında Haubert’ı durdurmaması nedeniyle tutuklandığını bildirdi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir