Connect with us

Güncel Haberler

ABD’de aşı tersi bir adam 34 yaşında koronadan hayatını kaybetti

ABD’de aşı tersi paylaşımlarda bulunan ve hükümetin meskenlere giderek aşı yapmasını eleştiren 34 yaşındaki Stephen Harmon, yeni tip …

ABD’de aşı tersi paylaşımlarda bulunan ve hükümetin meskenlere giderek aşı yapmasını eleştiren 34 yaşındaki Stephen Harmon, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ömrünü yitirdi.

Gazete Duvar’ın aktardığına nazaran, Amerikan basınına konuşan tabipler, son devirde ülkede hastaneye yatacak kadar ağır hastalanan bireylerin çok büyük bir çoğunluğunun aşı yaptırmamış olduğunu söyledi.

‘99 tane meselem var lakin aşı bunlardan biri değil’

Los Angeles kentine yaşayan Stephen Harmon, Twitter ve Instagram hesaplarından yaptığı aşı aksisi paylaşımlarla dikkat çekiyor. Harmon geçen ay paylaştığı bir bildiride “99 tane problemim var lakin aşı bunlardan biri değil” demiş, bir başkasında ise Joe Biden idaresinin kapı kapı dolaşarak aşı yapma siyasetini Yehova Şahitleri’ne benzetmişti.

‘Aptal teneffüs aygıtı değil ilah iyileştirir’

Virüse yakalandıktan sonra tedavi sürecini de Instagram’dan fotoğraflarla paylaşan Harmon, vefatından üç gün evvelki iletisinde “Eğer aptal teneffüs aygıtınız yerine beni Allah’ın iyileştireceğine inancınız yoksa, o vakit benim ağır bakım odamdan gidin. Burada dehşete yahut inançsızlığa yer yok!” demişti.

Harmon daha sonra zatürreye yakalandığını ve oksijen düzeylerinin düştüğünü, entübe olma kararını kendisinin vermek istediğini duyurmuştu. Çarşamba günü attığı son iletisinde da, “Ne vakit uyanacağımı bilmiyorum, lütfen dua edin” demişti.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde son haftalarda Delta varyantı nedeniyle olay sayıları yükseliyor. Hadiselerin büyük çoğunluğunu aşı yaptırmayanların oluşturduğunu belirten sıhhat yetkilileri, halka davette bulunmaya devam ediyor.

‘Hastaneye yatanların neredeyse tamamı aşısız’

Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp merkezinde Kovid-19 hastalarına bakan Oren Friedman, Amerikan basınına açıklamasında Harmon’un vefatının ‘inanılmaz derecede moral bozucu’ olduğunu söyledi. Friedman, hastaneye Kovid nedeniyle yatanların sayısının son periyotta 10 kat arttığını belirterek, “Hastaneye yatacak kadar ağır hastalananların neredeyse her biri aşı olmamış kişiler” dedi.

Friedman, aşının mevcut olduğu ve hastalığın önlenebileceği bir basamakta bu kadar ağır hastalanan şahıslarla ilgilenen sıhhat çalışanlarının çok üzgün olduğunu ekledi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir