Connect with us

Güncel Haberler

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Kongreye ‘borç limiti’ uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitine ait ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’ye yönelik bir mektup kaleme aldı. Yasal borç …

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitine ait ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’ye yönelik bir mektup kaleme aldı.

Yasal borç limitinin 31 Temmuz’a kadar askıda olduğunu hatırlatan Yellen, 1 Ağustos prestijiyle ABD’nin ödenmemiş borcunun yasal limite ulaşacağını belirtti.

Yellen, 2 Ağustos’a kadar borç limitinin askıya alınması yahut artırılması için harekete geçilmemesi halinde Hazine Bakanlığı’nın ABD‘nin temerrüde düşmesini önlemek için birtakım fevkalâde tedbirler almasının gerekeceğini söz etti.

Borç limitinin artırılması yahut askıya alınmasının hükümet harcamalarını artırmayacağını ya da gelecekteki bütçe teklifleri için harcamalara müsaade vermeyeceğini belirten Yellen, yalnızca Hazine’nin evvelce yürürlüğe giren harcamalar için ödeme yapmasına müsaade vereceğini kaydetti.

Yellen, kelam konusu borçların karşılanmamasının ABD iktisadına ve tüm Amerikalıların geçim kaynaklarına onarılamaz ziyanlar vereceğine dikkati çekerek, temerrüde düşme tehdidinin bile 2011’de kredi notu düşüşü de dahil olumsuz tesirlere neden olduğunu anımsattı.

ABD’de sık sık sorun haline gelen federal borç limiti daha evvel 2011 yılında da dolmuştu.

Milletlerarası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s bu gelişmenin akabinde ABD’nin notunu tarihte birinci defa en yüksek düzey olan “AAA”dan “AA+“ya düşürmüştü. Fitch Ratings ise ülkenin notunu negatif izlemeye almıştı.

Kongre, borç limitini 2 Ağustos 2011’de artırarak krizin daha fazla derinleşmeden sonlanmasını sağlamıştı.

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir