Connect with us

Güncel Haberler

ABD, Haiti Devlet Lideri Moise’ye suikastı kınadı

Gün içinde gazetecilere yaptığı açıklamada, olayla ilgili tüm bilgilere sahip olmadığını belirten Biden, toplumsal medya hesabından Moise’ye …

Gün içinde gazetecilere yaptığı açıklamada, olayla ilgili tüm bilgilere sahip olmadığını belirten Biden, toplumsal medya hesabından Moise’ye suikasta ait açıklama yaptı.

Biden, Twitter paylaşımında, “Başkan Jovenel Moise’nin vahim suikastını ve Haiti’nin First Lady’si Martine Moise’ye yapılan saldırıyı duyduğumuzda şoke olduk ve üzüldük. Bu iğrenç aksiyonu kınıyoruz. İnançlı ve emniyetli bir Haiti için çalışmaya devam ederken yardım etmeye hazırız” tabirlerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Twitter hesabından paylaşımda bulunarak, “ABD, Lider Moise’nin ailesine ve liderleri öldürüldüğü için Haiti halkına taziyelerini iletiyor. Bu menfur aksiyonu kınıyor, tüm siyasi partileri, sivil toplumu ve paydaşları birlikte çalışmaya ve yankı uyandırmaya çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Haiti’nin 53 yaşındaki Devlet Lideri Jovenel Moise, konutuna bir küme silahlı kişi tarafından düzenlenen taarruz sonucu hayatını kaybetmiş, atakta yaralanan eşi Martine Moise’nin ise hastaneye kaldırıldığı bildirilmişti.

Bir müddettir siyasi istikrarsızlığın hakim olduğu Haiti’de Moise, şubatta gazetecilere yaptığı açıklamada “hayatına yönelik bir teşebbüs olduğunu” söylemişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir