Connect with us

Güncel Haberler

ABD Dışişleri Bakanı: Çin’in Afganistan’a müdahil olması olumlu gelişme

ABD’nin öncülüğünde NATO’nun çekildiği Afganistan’ın büyük kısmında silahlı hakimiyet sağlayan Taliban’ın Çin’le temasına, Washington’dan yorum …

ABD’nin öncülüğünde NATO’nun çekildiği Afganistan’ın büyük kısmında silahlı hakimiyet sağlayan Taliban’ın Çin’le temasına, Washington’dan yorum geldi. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Taliban’ın Katar’daki Siyasi Ofisinin Lideri Molla Abdul Gani Birader dahil 9 kişilik Taliban heyetini kabul etmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

‘Kimse, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesini istemiyor’

Washington ile Pekin Asya-Pasifik bölgesinde ‘Yeni Büyük Oyun’ içindeyken, Blinken, ‘Çin’in Afganistan’a müdahil olması halinde, bunun Afganistan’daki çatışmalara barışçı tahlil bulunmasına yardım etmesi durumunda, olumlu bir gelişme olarak kabul edileceği’ iletisini verdi. 

‘Kimsenin Taliban’ın askeri gücünü kullanarak Afganistan’ı ele geçirmesi yahut 2001 öncesindeki İslami Buyrukluğu yine tesis etmesi üzere bir şey görmek istemediğini’ lisana getiren Blinken, Taliban’ı ‘barışçı biçimde müzakere masasına geri dönmeye ve çatışmaları sona erdirmeye’ çağırdı. 

Pekin’in kederi Uygur ‘ayrılıkçılar’

Dünkü görüşmede ‘Taliban’ın barışçı uzlaşma sürecinde ve Afganistan’ın tekrar inşasında değerli rol oynamasını’ isteyen Çin Dışişleri Bakanı Wang‘Çin ulusal güvenliğine direkt tehdit teşkil eden Doğu Türkistan İslami Hareketi’ne karşı Taliban’ın çok sıkı tedbirler alması’ ikazında bulundu. Çin Dışişleri’nin açıklamasında ‘Pekin’in Afganistan’ın içişleri karışmama siyaseti yürüttüğü ve ABD öncülüğündeki güçlerin çekilmesinin Washington’ın dış siyaset başarısızlığının göstergesi olduğu’ kaydedildi. 

Görüşmeyle ilgili AFP’ye konuşan Taliban sözcüsü Muhammed Naim, heyetin, Pekin’e, ‘Afganistan’ın ayrılıkçıların üssü olmayacağı ve bir diğer ülkeye komplo kurmak için kullanılmayacağı istikametinde garanti verdiğini’ söyledi. 

Naim “İslam Buyrukluğu, Çin’e Afganistan topraklarının hiçbir ülkenin güvenliğine karşı kullanılmayacağına dair garanti verdi. Onlar (Çin) da Afganistan’ın içişlerine karışmama ve meseleleri çözmesine, barışa kavuşmasına yardım etme kelamı verdi” dedi. 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir