Connect with us

Ulusal Savunma

ABD askerlerinin terk ettiği Afganistan’daki Bagram Hava Üssü’nün imgeleri

Başşehir Kabil’e 50 kilometre aralıkta yer alan Bagram Hava Üssü’nün Afgan kuvvetlerine teslim edildiği belirtildi. 20 yıllık savaş sonrasında …

Başşehir Kabil’e 50 kilometre aralıkta yer alan Bagram Hava Üssü‘nün Afgan kuvvetlerine teslim edildiği belirtildi.

20 yıllık savaş sonrasında Taliban’la varılan muahede doğrultusunda ABD ordusu tarafından terk edilen Bagram Üssü’nden kareler, Sputnik’in galerisinde.


© Sputnik / Zahra Syas

ABD askerlerinin terk ettikleri Afganistan’daki Bagram Hava Üssü’nün içinden bir kare. Bagram’ın yeni Afgan kumandanı Asadullah Kohistani, 5 Temmuz’da Associated Press’e (AP) verdiği demeçte, ABD askerlerinden geriye on binlerce paket hazır besin ve içecek kaldığını belirterek üste anahtarsız yüzlerce sivil ve zırhlı aracın kaldığını kaydetti

© Sputnik / Zahra Syas

 • © Sputnik / Zahra Syas

  Bagram Üssünü basına açan Afgan kumandan Kohistani, Amerikan askerlerinin geride en az 3 milyon 500 bin adetlik envanter bıraktığını söyledi. Amerikan ordusu, ayrıyeten binlerce sivil araç ve yüzlerce zırhlı araç bıraktı.


  © Sputnik / Zahra Syas

  Afgan kumandan, Amerikan birliklerinin kendilerine, küçük silah ve cephanelik bıraktığını, lakin ağır silahları götürdüklerini söyledi. Ağır silahların mühimmatı ise, askerler ayrılmadan imha edildi.


  © Sputnik / Zahra Syas

  ABD askerlerinin terk ettikleri Bagram Hava Üssü’nün içinden bir kare


  © Sputnik / Zahra Syas

  ABD askerleri tarafından büsbütün boşaltılan Afganistan’daki Bagram Hava Üssü’nün görünümü


  © Sputnik / Zahra Syas

  Amerikan ordusu, Afganistan’daki savaşı ve lojistik takviye faaliyetlerini Bagram üssünden yönetiyordu. Bu nedenle askerlerin üsten ayrılması ABD’nin Afganistan’a askeri müdahalesinin sona ermesini sembolize eden adım olarak bedellendiriliyor.

 • Tıkla ve Yorum Yap

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir