Connect with us

Ulusal Savunma

2 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunan Yaşar Ercan hakkında 60 yıla kadar mahpus istemi

Uşak’ta 2 yaşındaki erkek çocuğuna darp ve cinsel istismarda bulunduğu savına ait tutuklu yargılanan Yaşar Ercan hakkında ‘çocuğun nitelikli …

Uşak’ta 2 yaşındaki erkek çocuğuna darp ve cinsel istismarda bulunduğu savına ait tutuklu yargılanan Yaşar Ercan hakkında ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘çoçuğa karşı eziyet’, ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ cürümlerinden 60 yıla kadar mahpusu istemiyle dava açıldı. İsimli tıp raporuna nazaran, bebeğin hayati tehlike geçirecek halde yaralandığı, yapılan anal muayenesinde ise uzun müddettir sistematik biçimde istismara uğradığı kaydedildi. 

Cumhuriyet’ten Kübra Köklü’nün haberine nazaran, Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 10 Nisan günü çekyattan düşme savıyla Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi maksadıyla getirilen, hayati tehlikesi bulunan 2 yaşındaki mağdurun tedavisi sırasında bedeninin değişik yerlerinde morluklar ve anal bölgesinde yırtık görüldüğü belirtildi.

Kendisine ve çocuğuna şiddet

İddianamede, 2 yaşındaki bebeğin cinsel istismara maruz kaldığı kuşkusunun oluşması üzerine, anne C.T. ile görüşme yapıldığı belirtildi. Yaklaşık 2 aydır internetten tanıştığı Yaşar Ercan’ın annesi H.E’nin konutunda bebeğiyle birlikte kaldığını ve Ercan’ın kendisi ile çocuğuna karşı şiddet uyguladığı anlatıldı. Anne C.T’nin sözünde, 10 Nisan günü sabah saatlerinde kuşkulu Ercan’ın oğlunu banyoya götürdüğünü, bir müddet kaldıktan sonra banyodan çıkıp odaya geçtiklerini ve oğlunun baygın olarak gördüğünü söylediği anlatıldı. 

Ağır yaralandı

Bebeğin daha sonra hastaneye götürüldüğü belirtilen iddianamede, 18 Nisan tarihli isimli tıp raporuna da yer verildi. Raporda, bebeğin hayati tehlike geçirecek formda yaralandığı, yaralanması sonucu bedeninde meydana gelen kemik kırıklarının hayati işlevlerini ağır derecede etkileyecek nitelikte olduğu, yapılan anal muayenesinde ise uzun müddettir sistematik biçimde istismara uğradığı ve nitelikli cinsel bulgusunun saptandığı kaydedildi. Savcılık, Ercan’ın 2 yaşındaki çocuğa karşı sistemli olarak cebir ve şiddet içeren davranışlarda bulunarak eziyet hatasını işlediğini kaydetti. Savcılık kuşkulu Yaşar Ercan hakkında ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘çoçuğa karşı eziyet’, ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ hatalarından 60 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılmasını istedi. İddianame gönderildiği Uşak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

‘Kafatasında kırıklar mevcuttu’

Gazetemize konuşan mağdurun avukatı ve UCIM Hukuk Koordinatörü Yeşim Aydın bebeğin düzgünleştiğini lisana getirerek, “Olayın Twitter üzerinden paylaşıldığı günden bugüne mağdurun hakkını savunan, çocuğumuzun menfaatini en üstte tutan tek derneğiz. Çocuğumuz devlet muhafazasına alındığında kafatası kırıkları, bacakta kırıklar mevcuttu. Kurumda tabip ve hemşire nezaretinde düzgünleşti ve mahkeme kararıyla öz babasına teslim edildi. Boşanma davasında da süreksiz velayeti öz babasına verildi. Sürecin takipçisi olacağız, kelamda annenin de cinsel istismar, taammüden insan öldürmeye teşebbüs ve eziyet hatalarından tıpkı başka sanık üzere cezalandırılması talep edeceğiz. 28 Eylülde Uşak 3. Ağır Ceza Mahkemesine tüm destekçilerimizi bekliyoruz” dedi. 

Geçtiğimiz nisan ayında Uşak’ta Yaşar Ercan tarafından cinsel istismar ve darp edildiği sav edilen 2 yaşındaki bebek, ağır bakıma kaldırılmıştı. Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesine tedavi gören bebeğin sistematik olarak şiddete maruz kaldığı ortaya çıkmış, fail gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Yaşar Ercan daha evvel de hırsızlık ve yaralamadan cürümlerinden 10 tane sabıka kaydının olduğu öğrenildi. Ayrıyeten Ercan’ın MHP bayraklarıyla fotoğrafı ortaya çıkmıştı.

Çocuğun cinsel istismara uğradığı nasıl anlaşılır?

  • Cinsel içerikli bahislere çok ilgi ya da çok kaçma eğilimi göstermesi
  • Cinsel davranışlarda artış yaşanması
  • Uyku sıkıntıları, kabuslar
  • Depresyon ya da içine kapanma durumları
  • Vücudunun kirli ya da ziyan gördüğü halindeki telaffuzlar ya da genital organlarında bir sorun olduğunu düşünmesi
  • Çizim yahut oynadığı oyunlarda cinsellik ögelerini kullanması
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığı üzere belirtiler gözlemlendiğinde, çocuğun cinsel istismara uğradığından şüphelenilmelidir.

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir